Lösemiyi beş yılda yendi

Refakatçisiz kaldı
İzmirli Kadir Yanardağ, lösemiye 11 yaşında yakalandı. Teşhis, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde konuldu ve hastaneye yattı. Kesintisiz üç ay yatan Kadir'in o günlerde kardeşi Mehmet Cem doğdu.
Bu yüzden refakatçisiz kaldığı günler de oldu.
Doktorlara teşekkür
"Doktorlarım öyle moral verdi ki, grip tedavisi görüyorum sandım" diyen Kadir, kemoterapi ve radyoterapi sırasında kafasında saç kalmamasını sorun etmemiş. Tek şikâyeti var: "İnsanımız hastalığı bulaşıcı sanıyor, hastayı dışlıyor. Buna çok üzüldüm."
Sağlık lisesinde
Yenişehir Dr. Osman Yaşar Sağlık Meslek Lisesi laboratuvar öğrencisi olan Kadir şöyle diyor: "Hastalığımı araştırdım ama hep aklımda 'Bana bir şey olmaz' düşüncesi vardı. Her zaman iyileşeceğime inandım. İhtiyacı olanlara moral vermeye hazırım."
Haber: NESRİN COŞKUN / Arşivi

İZMİR - Liseli Kadir Yanardağ, 11 yaşında yakalandığı lösemiyi, beş yıllık mücadele sonunda yendi. Babasını dört yaşındayken kaybeden 16 yaşındaki Kadir Yanardağ, annesi Sultan, üvey babası Zühtü Ağaç ve kardeşi Mehmet Cem'le Urla'da yaşıyor. Yenişehir Dr. Osman Yaşar Sağlık Meslek Lisesi Laboratuvar Bölümü'nde ikinci sınıf öğrencisi olan Yanardağ, hastalığın zorlu tedavi sürecinin kendisini erken olgunlaştırdığını söyledi. Yanardağ, kanserle mücadelesini şöyle anlattı:
"Beş yıl önce, Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Çocuk Onkoloji Kliniği'nde lösemi teşhisi konuldu. Hastanede kesintisiz üç ay kaldım. Doktorlarım o kadar çok moral verdi ki, grip tedavisi görüyorum sandım. Prof. Dr. Gülersu İrken ve Yrd. Doç. Dr. Şebnem Yılmaz'ın sayesinde hastalığımı anlamadım. Ben hastanedeyken kardeşim de yeni doğmuştu. Annem ona bakmak zorunda kaldığı için refakatçisiz kalıyordum. Kemoterapi, radyoterapi gördüm. Kafamda saç kalmadı. Ama bunları sorun yapmadım. Hastanede yalnız yattığım için doktorlarım her şeyi bana söyledi. Ben de merak edip hastalığı araştırdım, öğrendim. Ama hep aklımda 'Bana bir şey olmaz' düşüncesi vardı. Bu düşünce beni güçlü kılıyordu. Her zaman iyileşeceğime inandım."
Tedaviler sonucu saçlarının döküldüğü dönemde, en çok çevresinin
'dışlayıcı' tavırlarından rahatsız olduğunu belirten Yanardağ, "İnsanlar bu hastalığı bulaşıcı sanıyor, tedirgin oluyor, hastayı dışlamaya çalışıyor. Ben en çok buna üzüldüm" dedi.
'Hastalara moral vermeye hazırım'
7 Ocak 2005'te beş yıllık tedavi sürenin tamamladığını belirten Yanardağ, şöyle devam etti: "O tarihte doktorlarım, bu hastalık riskinin artık bende de normal bir insandaki kadar olduğunu söyledi. Yani hastalığı sıfırlamıştım. Şaşırmadım, sürpriz olmadı. Çünkü beş yıl boyunca iyileşeceğime inanmıştım. Ama biliyorum ki lösemili pek çok hasta umutsuz. Oysa umutsuzluğa kapılmaya gerek yok. Bu hastalığı yenebileceklerine kendilerini inandırsınlar. İhtiyacı olanlara moral vermeye hazırım."
Çocuk onkoloğu Prof. Dr. Gülersu İrken, lösemi tedavisinde başarının yüzde 80'lerin üzerine çıktığını söyledi. İrken, "Bu hastalığı geçirenler kötü günleri hatırlamamak için unutmayı tercih eder. Kadir'in moral dolu konuşması çok güzel" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7484217484210

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.