Lübnan kahramanı Fatma kaptan bir özür bekliyor

Temmuz 2006. İsrail'in Lübnan'a bomba yağdırdığı günler. İsrail, Lübnan'daki hedeflerini bina bina havaya uçururken gözler, bir an önce ateş çemberinden çıkmaya çalışan yabancıların ve Lübnan vatandaşlarının üzerinde.
Haber: MUSTAFA BAĞDİKEN / Arşivi

İZMİT - Temmuz 2006. İsrail'in Lübnan'a bomba yağdırdığı günler. İsrail, Lübnan'daki hedeflerini bina bina havaya uçururken gözler, bir an önce ateş çemberinden çıkmaya çalışan yabancıların ve Lübnan vatandaşlarının üzerinde.
Kocaeli Belediyesi'nde Deniz Ulaşım Müdürü olarak çalışan emekli deniz binbaşı Semih Soylu ve kaptan Fatma Banabak, bu hummalı faaliyetin tam ortasında yer almıştı.
İkili, Lübnan'da mahsur kalan Avustralyalıları alarak döndüklerinde, hem Türk hem de dünya medyasında yer aldı.
İzmit'te de Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı AKP'li İbrahim Karaosmanoğlu ve belediye bandosu eşliğinde karşılanan kahramanlar gibi karşılandılar. 45 yaşındaki Soylu ile 32 yaşındaki Banabak'ın boynuna çiçekten kolyeler takıldı.
Ancak, bir ay sonra "Görmedik ama aranızda bir ilişki olduğunu düşünüyoruz" denilerek iş akitleri feshedildi!
Tazminatsız atıldılar
Evli ve iki çocuk babası Soylu şoktaydı: "Fatma kaptan görevini canı gönülden yapmaya çalışan ve mesleğini de çok seven hanımefendi bir insandır. Aramızda böyle bir şey olmadı. Önce bizi alkışladılar, sonra
onurumuzu kırdılar. 'Aranızda ilişki olduğunu düşünüyoruz' diyerek tazminatsız olarak iş akdimizi feshettiler."
Soylu, Kocaeli 3. İş Mahkemesi'nde işe iade davası açtı. Mahkemede tanıklara ilişki hakkında sorular soruldu. Dava sürerken Kocaeli Belediyesi hem maddi hem de manevi zarar göreceğini belirterek Soylu'ya uzlaşma teklif etti.
Aldığı tazminatla davadan vazgeçen Soylu, en büyük desteği eşi İnci Soylu'dan gördü. İddiaların kendisine ve Banabak'a büyük zarar verdiğini belirten Soylu, "Yakıştırma yapmak çok kolay. Çok büyük haksızlığa uğradık" diye konuştu.
İnci Soylu da eşine destek verdi: "20 yıllık eşimi de Banabak'ı yakından tanıyorum. Eşime güveniyorum ve sonuna kadar ikisinin de arkasındayım." Soylu şimdi İstanbul'da bir özel şirkette çalışıyor.
'Zor günler yaşadım'
Fatma kaptanın durumuysa daha zordu. İşe gireli altı aydan daha az bir süre olduğu için tazminat ve işe iade davası açma hakkı bulunmuyordu.
Suçlamalar nedeniyle çok sıktıntılı günler geçiren ve ancak yakınlarının desteğiyle kendisini toparladığını belirten Fatma Banabak o dönemde yaşadıklarını şöyle anlattı:
"Bizi yakınlaşma dedikodularıyla görevden aldılar. Ama gerçek neden bu değil. Ben başka nedenler olduğunu düşünüyorum. Altı aydan az süreyle çalıştığım için işe iade davası açma hakkı yokmuş. Bu iddialar, ölümden sonra karşılaşabileceğim en kötü olaydı. Daha önce uzak yolda 20-30 erkekle çalıştım. İlk kez böyle bir olayla karşılaştım. Arkadaşlarım ve ailem destek çıktı. Zamanla toparlandım. Bizim onurumuzla oynandı. Onurumuzun iade edilmesini istiyorum."
Banabak, bir denizcilik firmasıyla anlaştığını, hafta sonunda uzak yol kaptanı olarak Hindistan'a gideceğini söyledi.
'Kişisel neden'
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu'ysa Semih Soylu ve Fatma Banabak'ın kişisel nedenlerle işlerine son verildiğini belirterek, "Biz prensiplere aykırı durumdan dolayı sözleşmemizi noktaladık. Öyle bir şey yok" dedi, "Bizim çalışma programımıza uymamışlardır.
Adamın yasal hakkı var mı? Gider mahkemeye alır."