Lüfer yemenin tam zamanı!

İstanbul'dan sonra Saros Körfezi'nde avlanmaya çıkan balıkçı tekneleri, sezonun ilk lüfer yüküyle dönmeye başladı. Balıkçılar, bu günlerde lüfer yemenin hem lezzet hem de parasal açıdan tam zamanı olduğunu söyledi.

ÇANAKKALE - İstanbul'dan sonra Saros Körfezi'nde avlanmaya çıkan balıkçı tekneleri, sezonun ilk lüfer yüküyle dönmeye başladı. Balıkçılar, bu günlerde lüfer yemenin hem lezzet hem de parasal açıdan tam zamanı olduğunu söyledi.
Avdan dönen Mertcan adlı teknenin sahibi Şenol Aldıkaçtı, "Ağlardaki balığa bakıp aldanmamak lazım. Çünkü daha sezonun siftah balığını yakaladık. Bundan sonra balık tutabilirsek para kazanacağız" dedi. Teknede çalışanlar da, sezonun bereketli geçmediğini belirterek, "İstanbul tarafında balık yakaladılar. Şimdi sıra Çanakkale Boğazı'na geldi. Biz de sezonun ilk balığını yakaladık. Ama bu sezon tonlarla ifade edilecek kadar çok balık yok" diye konuştu.
Balıkçılar, az balık yakalanmasına rağmen ramazan nedeniyle lüfer fiyatının ucuz olduğunu, bayramdan sonra lüferin tanesinin
7-8 milyon liraya yükseleceğini söyledi.