Lütfi'nin şansı 'bir gün'de değişti

Lütfi'nin şansı 'bir gün'de değişti
Lütfi'nin şansı 'bir gün'de değişti

Radikal, Lütfi?nin zamanla yarışını 2 Temmuz?da duyurmuştu. FOTOĞRAF: FATMA ÜNAL / AA

ANTALYA - Bağışıklık sistemi hastası üç yaşındaki Lütfi Höl, yaşaması için gereken ‘hücre’lere kavuştu. Almanya’da bulunan kordon kanından elde edilen kök hücreler, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Prof. Dr. Akif Yeşilipek tarafından nakledildi. Prof. Dr. Yeşilipek, nakille ilgili sorun bulunmadığını ve Lütfi’nin iki-üç haftayı steril odada geçireceğini söyledi.
Doğuştan bağışıklık sistemi hastası Lütfi için anne ve babası yeni bir çocuk doğurdu, ancak bir yaşındaki Rahim ile ağabeyinin dokuları tutmayınca aile yıkıldı. Almanya’da uygun bir kordon kanı bulunduğu öğrenildi. Ancak Konya’da bir halı yıkama fabrikasında çalışan baba Bilal Höl, bu işlem için gereken 10 bin lirayı bulamadı. İkinci kez kordon kanı bulunduğu haberi geldiğinde aile yine aynı şeyleri yaşayacaklarını düşünüyordu. Konunun gazete ve televizyonlara yansımasının ardından, kanı getirtmek için gereken para ‘bir gün içinde’ hayırseverler tarafından temin edildi. 
Bilal Höl, “Bize destek olup, bir günde parayı temin eden tüm  hayırseverlerimize teşekkür ediyorum. Onların sayesinde oğlum hayata bağlanacak. Lütfi doğduğu günden beri ömrünü hastanelerde geçirdi. Çocuğum doğduğundan beri hastanelere gittiği için yıldı. Her seferinde 10-15 gün yatıyordu. Doğduğu günden bu yana mücadele ediyoruz. İnşallah bu mücadeleyi kazanacağız” diye konuştu. (aa)