@ismailsaymaz

Lütfullah Tacik davasının sanığı polis görevine döndü

Lütfullah Tacik davasının sanığı polis görevine döndü
Lütfullah Tacik davasının sanığı polis görevine döndü
Afganistanlı Lütfullah Tacik'in ölümüne yol açtığı iddia edilen ve açığa alınan polis S.A.'nın görevine iade edildiği ortaya çıktı. Polis memuru S.A 16 yıla kadar hapis istemiyle yargılanıyor
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Van’da Yabancılar Şubesi’nde gözaltında tutulan Afganistan uyruklu 17 yaşındaki Lütfullah Tacik’i tokatlayarak ölümüne yol açtığı iddiasıyla 16 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan polis memuru S.O.’nun görevine iade edildiği ortaya çıktı. Tacik’in ölümünden sonra açığa alınan polis S.O.’nun Tunceli Emniyet Müdürlüğü’nde görev yaptığı anlaşıldı.

Tacik Ailesi avukatı Mahmut Kaçan, “Polisin görevine iade edilmiş olması, işin bir polisin kendi inisiyatifiyle olmadığını ortaya koyuyor. Korunan, kollanan, delillerin sistematik olarak karartıldığı bir dosya, bu. Biz sadece görevdeki bir polisin karıştığı suçla uğraşmayacağız. Arkasında komple bir devlet gücünün yer aldığı, cezasızlığa doğru giden bir yolda olduğumuzu düşünüyorum” dedi. Tacik’in öldürülmesine ilişkin Van 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması 19 Kasım'da görülecek.  

NE OLMUŞTU?

Van 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianameye göre; Tacik, beraberindeki altı kişiyle yasa dışı yollardan ülkeye girerken, yakalanmıştı. Polis memurları S.O. ve H.Ö.Ö. tarafından, bulaşıcı hastalık raporu için Van Gölü Çocuk ve Gençlik Merkezi’nden teslim alınan Tacik, yolda rahatsızlanınca Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürülmüş ve burada 31 Mayıs 2014’te ölmüştü.

Tanık beyanlarına göre araçta rahatsızlanan Tacik’i bir an önce hastaneye intikal ettirmeleri gereken polis memurları bu konuda ihmal göstererek, hastaneye giderken kelepçe anahtarı almak için askeri malzeme satan yere uğramış, daha sonra Emniyet Lojistik Şube Müdürlüğü’ne gitmiş, Yabancılar Şube Müdürlüğü’nden ayrıldıktan yaklaşık iki saat sonra hastaneye ulaşmıştı. Hazırlanan otopsi raporunda, Tacik’in akut lösemi hastası olduğu belirtilmişti. Adli Tıp Kurumu 1. İhtisas Kurulu tarafından verilen raporda, “iddia edildiği üzere tokat vurmanın kabulü halinde de bu durumun kişide beyin kanaması gelişmesine etkisinin olabileceği” belirtilmişti.

İfadeleri alınan tanıklar, polis S.O’nun Tacik’e tokat attığını anlatırken, polis memurları ise üzerlerine atılı suçlamayı kabul etmemişti. Polis memuru S.O., Tacik ile bir diyaloğunun olmadığını, herhangi bir şekilde vurmadığını savunarak, hastalığını da sonradan öğrendiğini belirtmişti. İddianamede, polisi S.O. hakkında “ölüme sebebiyet verecek şekilde kasten yaralama” suçundan 16 yıla, H.Ö.Ö’ye de “görevi kötüye kullanmak” suçundan üç yıla kadar hapis cezası verilmesi istenmişti. Bu arada S.O., 24 Haziran 2014’te üç ay süreyle açığa alınmıştı. Süre, 24 Eylül’de üç ay daha uzatılmıştı.