LYS 2015 Tercih Kılavuzu: Bu sene hangi değişiklikler var?

LYS 2015 Tercih Kılavuzu: Bu sene hangi değişiklikler var?
LYS 2015 Tercih Kılavuzu: Bu sene hangi değişiklikler var?
Aday öğrenci ve ailelerinin merakla beklediği LYS(Lisans Yerleştirme Sınavları) 2015 sonuçları ÖSYM tarafından açıklandı. 2015 LYS sonuçları için meraklı bekleyiş sona erdi ve yaklaşık 1 milyon üniversite adayı ÖSYM'nin açıkladığı LYS sonuçlarına göre tercih planlarını yapmaya başladı. Peki, bu seneki tercih kılavuzunda ne değişiklikler yapıldı?

Merakla beklenen 2015 LYS(Lisans Yerleştirme Sonuçları) sonuçları açıklandı. Sonuçlar üzerine ÖSYM 2015 tercih kılavuzunu yayınladı. Adayların daha rahat tercih yapabilmelerini sağlamak amacıyla yayımlanan kılavuzda, hukuk fakültelerinin puan türü ve başarı sıralarına yer verilmedi. Çünkü Hukuk fakülteleri bu yıldan itibaren farklı puan türü ile (TM-2 yerine TM-3) öğrenci alacak.

Geçtiğimiz sene ön lisans programları Tablo-3A (sınavsız geçiş yapılan programlar) ve Tablo-3B (YGS puanıyla öğrenci alan programlar) diye ayrılıyordu. Bu sene iki yıllık ön lisans programlarının yüzde 60’ı meslek liseliler için kullanılan sınavsız geçiş, yüzde 40’ı ise diğer liselerden mezunlar için YGS puanı ile tercih edilecek şekilde ayrıldı. Ayrıca geçen yıllarda ön lisans programlarına okul birincisi kontenjanı verilmezken, bu sene bu bölümlere okul birincisi kontenjanı ayrıldı.

LYS tercihleri nasıl yapılacak?

 

Bu sene 4 yıllık lisans bölümlerinin profesör, doçent, yardımcı doçent sayısı da kılavuzda yer aldı. Uzmanlara göre adayların bu bölümleri dikkatlice incelemesi gerekiyor. Çünkü bazı bölümlerde bir tane bile profesör veya doçent bulunmuyor.

 

HUKUK VE TIP KONTENJAN AZALTTI

Kılavuzda dikkat çeken bir diğer konu ise İstanbul Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Marmara Üniversitesi ve Selçuk Üniversitesi gibi üniversitelerin hukuk ve tıp fakültelerinde kontenjanlarında yaşanan düşüş. Örneğin İstanbul ve Ankara Üniversitesi’nin Hukuk Fakültesi geçen yıl 800 öğrenci alırken, bu yıl kontenjanı 650’ye düştü. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin kontenjanının 500’den 400’e; Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin kontenjanının ise 400’den 300’e düştüğü görüldü. 

 Tıp fakültelerinde ise daha az kontenjan düşüşü yaşandı. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin geçen yılki toplam kontenjanı 369 iken, bu yıl 328 oldu. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nin kontenjanı ise geçen sene 498 iken, bu sene 462 olarak açıklandı.

ÖSYM 2015 LYS tercih kılavuzuna girmek için tıklayınız