LYS ek yerleştirmeler 17-21 Ağustos'ta Yapılacak!

LYS ek yerleştirmeler 17-21 Ağustos'ta Yapılacak!
LYS ek yerleştirmeler 17-21 Ağustos'ta Yapılacak!
Üniversite yerleştirme sınavı(LYS)'nın açıklanmasının ardından herhangi bir üniversiteye yerleşemeyen öğrenciler için ek yerleştirmeler 17-21 Ağustos 2015 tarihleri arasında yapılacak.

Tercih sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte öğrencilerin önünde kritik bir süreç daha bulunuyor. Tercihlerde açıkta kalan öğrenciler için merakla bekledikleri ek yerleştirme başvuru tarihleri açıklandı. 17-21 Ağustos 2015 ek yerleştirme sonrası üniversiteye kayıt tarihleri: 31 Ağustos 2015 ile 04 Eylül 2015 tarihlerinde.

EK YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ NASIL YAPILIYOR?

ÖSYM’nin yayınladığı 2015 ÖSYS yerleştirme kılavuzundaki açıklamaya göre, Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM’ye bildiriliyor. Yükseköğretim programlarının 2015-ÖSYS sonuçlarına göre (sınavsız geçiş dahil) yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ve varsa yeni açılan yükseköğretim programlarına ÖSYM tarafından merkezî olarak ek yerleştirme yapılıyor.

Ek yerleştirme tercih ücreti ise 10,00 TL olarak belirlendi.

EK YERLEŞTİRME TABAN PUANLARI NASIL BELİRLENİYOR?

ÖSYM’nin yayınladığı 2015 ÖSYS yükseköğretim kontenjanları ve yerleştirme başvuru kılavuzunda yer alan ifadede, ek yerleştirmede Tablo 4'teki lisans programları ile Tablo 3B'deki ön lisans programlarına, merkezî genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında aday yerleştirilmiyor. 

Kesin kayıt sonunda kontenjan açığı kalan programlara ön kayıtla öğrenci alınmayacak.
ÖSYM ayrıca, Tablo 3A'daki sınavsız geçiş programlarının genel yerleştirme sırasında dolmama veya kaydolmama nedeniyle boş kalan kontenjanlarına da ek yerleştirme yapılacak.

Bu yerleştirmede de önce kendi alanlarında tercih yapmış meslek lisesi öğrencileri yerleştirme işlemine alınacak. Meslek lisesi öğrencilerinin kendi alanlarındaki sınavsız geçiş yerleştirilmelerinden sonra boş kalan kontenjanlara genel lise mezunlarının ve meslek liselerinin diğer alanlarından mezun olanların ilgili puanlarına göre yerleştirilmeleri yapılıyor.