LYS'de kayıp kağıt skandalı

LYS'de kayıp kağıt skandalı
LYS'de kayıp kağıt skandalı
ÖSYM'nin rekor denebilecek bir hızla 7 günde açıkladığı Lisans Yerleştirme Sınavı'na (LYS) giren 5 adayın cevap kâğıtlarının kaybolduğu ortaya çıktı.

KPSS’de yaşanan kopya skandalı sonrasında yaptığı bütün sınavlarda sıkı güvenlik önlemleri alan ÖSYM’de, bu sefer de “ kayıp kâğıt” skandalı ortaya çıktı.

Hürriyet gazetesinden Esra Kaya’nın haberine göre ÖSYM merkezine gönderilen kutulardan soru kitapçığı çıkarken cevap kâğıdının çıkmaması üzerine ÖSYM alarma geçti. Cevap kâğıtlarının ÖSYM’ye ulaşmamasında sınav görevlilerinin hatası olduğu sınav salonlarındaki kamera görüntülerinden tespit edildi.

Sınav görevlileri hakkında inceleme başlatıldı. Cevap kâğıdı merkeze gelmeyen adaylara ulaşıldı. Yönetim Kurulu’na tüm raporların gönderilmesi ile ÖSYM bu durumdaki 5 adayı eşdeğer sınava aldı. Adaylar için yeni sorular hazırlandı. Bu adayların sınav sonuçları henüz açıklanamadı.

ÖSYM Sınav Hizmetleri Dairesi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Yasin Bulduklu, şunları söyledi:
“LYS’lerde bazı adayların cevap kâğıtlarının kırmızı kutularda olmadığını, cevap kâğıtlarının sisteme aktarılması sırasında tespit ettik. Adayların mağdur olmalarını önlemek amacıyla Yönetim Kurulumuz, 6114 Sayılı Yasa’nın kendisine verdiği yetki ile bu adayların eşdeğer sınava alınmalarına karar verdi. Bu olaylar, adayın geleceğini etkileyecek bir hatanın engellenmesi açısından kamera kaydının önemini ortaya koydu.”

ÖSYM'nin hızının sırrı kırmızı kutularda


  http://www.radikal.com.tr/114049511404957

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  5 kişi sanki hiç kişi ! - cesetoffline

  Resmen iki defa sınav stresi çektirmişler çocuklara yahu. Hem cevap kağıdı kayboldu stresi de eklenerek ikinci sınav uygulanmış bi de eşdeğer diyor. Eşdeğer olabilir mi hiç yahu??? Öğrencinin psikolojisi bitmiştir bi kere yüz tane eşdeğer sınav getirsen öğrenci potansiyelini gösterebilir mi öyle robot sanki çocuk! Yazıktır yaw.

  dikkat ! - karabalık

  la bu adam hala görev başındaysa,yakında sınava giren öğrenciler de kaybolur...

  şu zatı gördükçe - demlicay2011

  içim sızlıyor. hangi yüzyılda yaşadığımı unutuveriyorum. ama kullandıkları 2013 alman malı. bu beni daha da kahrediyor. haketmeden en iyiyi kullanmaları haksızlık. başımıza taş yağsa sözüm olmaz.

  Sayın Başkan bu haberi oku lütfen - demirza

  "İspanya'nın doğusundaki Girona kentinde hız sınırını aşan İl Trafik Müdürü, radara yakalandı. ''Trafik ve Güvenlik Komisyonu''ndan dönerken gaza basan müdür, görevinden istifa etmek zorunda kaldı."

  kata kulli yapalım derken... - guvent

  hiç olmayan olmayacaklar oldu erken...

  Adamın kendisi skandal zaten - emregümüşdoğan

  Geldi geleli skandallar, şaibeler, usulsüzlükler, adam kayırmalar bitmedi, bitmeyecek gibi. Adamın kendisi skandal, kurumda yaşanmış çok mu?

  Sürekli sorun merkezi... - testereci

  Bu Başkan atanalıberi ÖSYM nin yaptığı hatalar (öyle diyelim!) bir türlü bitmedi ama, kendisi hala orada taş gibi oturuyor...Geçmişte bu ülkenin en güvenilir kurumlarından biri olan ÖSYM'yi madara ettiniz yazıklar olsun...