M-16'nın çakmasını yaptılar!

M-16'nın çakmasını yaptılar!
M-16'nın çakmasını yaptılar!

Karadeniz?de ürettikleri silahları Bursa?da satan çeteden Amerikan M-16 tüfeğinin benzerini yaptığı ortaya çıktı. FOTOĞRAF: HÜSEYİN TÜCCAR / DHA

BURSA - Dört ilde düzenlenen operasyonda M-16 piyade tüfeğinin bile sahtesini yapan bir çete çökertildi. 12 kişi gözaltına alındı.
Bursa İl Jandarma Komutanlığı, bir yıllık teknik takibin ardından Karadeniz bölgesinde ürettikleri silah ve bıçakları Bursa’da pazarladıkları öne sürülen kişilere yönelik olarak Bursa, Rize, Artvin ve Tekirdağ’ın ilçelerinde eş zamanlı operasyon başlattı. 12 kişi gözaltına alınırken operasyonda ele geçirilen silahlar arasında, Amerikan yapımı M- 16 piyade tüfeğinin benzerinin bulunması da dikkat çekti. Operasyonda ayrıca  bazı dizilerde suikast bıçağı olarak kullanılan bıçaklar, 11 tabanca, yedi kuru sıkıdan çevirme tabanca, bir av tüfeğinden çevirme tabanca, sekiz av tüfeği, iki havalı tüfek, 28 ayrı ebatlarda bıçak, 253 fişek, 14 tabanca şarjörü, bir süngü, Osmanlı döneminden kaldığı öğrenilen bir metrelik kılıç, 14 tabanca namlusu, döner bıçağı ele geçirildi. 
Araştırma sonucu bu silahları alan 21 kişi hakkında ise ‘ruhsatsız silah almak’ suçundan işlem yapıldı. (dha)