Maç başlamadan Kadıköy karıştı

Maç başlamadan Kadıköy karıştı
Maç başlamadan Kadıköy karıştı
Bursasporlu holiganlar Kadıköy'de Kadınlar Günü için yürüyen kadınlara 'Kahrosun PKK' diye bağırarak saldırdı. Saldırıda 10 kadın yaralandı. Başka bir holigan saldırısında oğlunu korumak isteyen baba bıçaklandı
Haber: M. İSMAİL SAĞIROĞLU / Arşivi

İSTANBUL - Saat 19:00’da başlayacak Fenerbahçe-Bursaspor maçı öncesi Kadıköy karıştı. İki taraftar gurubu arasında çıkan çatışmada maça Bursa'dan 12 yaşındaki oğluyla birlikte maça gelen bir baba 3 yerinden bıçaklandı. Bursaspor taraftarlarının, Kadıköy’de miting yapan kadınlara da saldırdığı iddia edildi.
İlk olay Kadıköy’de saat 16.00 sıralarında eski Salıpazarı'nda meydana geldi. Birbirlerine taş ve sopalarla saldıran taraftarlar arasındaki kavga dakikalarca sürdü. Olay sırasında oğlu Kadir Efe'yi korumak isterken taraftarların arasında kalan Muharrem K. bıçaklandı. Yaralı taraftar olay yerine gelen ambulansla Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Bir süre sonra olay yerine gelen çevik kuvvet polisleri iki grup arasında güvenlik önlemi aldı. Olayla ilgili inceleme başlatıldı. 

Kadınlar Günü yürüyüşünde kadına saldırı! 
8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Numune Hastanesi önünden, Kadıköy İskele Meydanı'na kadar yürüyüş yapan kadınlara, Bursaspor taraftarları saldırdı. BDP , ÖDP, ESP gibi partilerin de aralarında bulunduğu 30'a yakın sivil toplum kuruluşu tarafından oluşturulan 8 Mart Kadın Platformu üyelerinin Kürtçe ve Türkçe olarak "Kadınlar savaş istemiyor", "Erkek vuruyor, kadın koruyor" şeklinde slogan atarak yürürken, Bursaspor taraftarları "Kahrolsun PKK " sloganları ile karşılık verdi. Taraftarlar daha sonra kadınlara ve bindikleri otobüslere saldırdı. Saldırı sırasında 10 kadının yaralandığı öğrenildi. (RADİKAL)


  http://www.radikal.com.tr/1124558112455816

  YORUMLAR
  (16 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  10 yaralı var peki ya kaç gözaltı var? - Aldebraan

  Peki merak ediyorum. Şiddetin açıkça uygulandığı, 10'dan fazla yaralı olan böyle bir olayda kaç kişi gözaltına alındı? Çünkü benim bildiğim kadarıyla toplum düzenini bozarken suçüstü yakalanmak gözaltı gerektiren bir durum. Örneğin slogan atmak ya da yüksek sesle düşüncesini açıklamak gibi 'toplumsal düzeni' bozan durumlarda polis bir çok kişiyi gözaltına alıyor. Bir önceki yorumcuya katılıyorum. Türkiye'nin Kürt, Alevi, Ermeni, Kadın, Eşcinsel sorunları yok sadece tek bir sorunu var: Faşizm sorunu.

  Spor Klüpleri ve taraftar grupları özür dilemeli - kalemsiz yazı yazdım.

  Söz konusu şiddet erkek eğemen sistemin şiddetini dengesiz ve fütursuzca savunması asla kabul edilemez. Türkiyede spor klüpleri cinsiyetçi ırkçı ve şiddet eylemleriyle sık sık bir arada anılmaktadır. Konuya duyarsız ve bu tavırları sahiplenen tarzda çıkış yapan bütün spor klüpleri taraftar grup ve temsilcileriyle ilksel anlamda örtüşmek ve duruş segilemek zorunda aksi takdirde takımlar 'faşist' olarak anılır duruma düşerler. Kürt kadınları geleneksel kıyafetleri dolayısıyla katıldıkları eylemlerde saldırıya uğramasını kabul edilemez buluyorum dolayısıyla arşiv fotosu haberi farklı algılara kaydırmış görünüyor. Yaralıların çoğu geleneksel kıyafet giyen kadınlardan oluşuyor sosyal medyada resimler mevcut.Kadın kimliği ve kürt kimliği bütünlrşince şiddet akıl almaz hale geliyor.

  ırkçılığın yeni kalesi - Apo1903

  delikanlı bursaspor taraftarı kadınlar günü kutlamasında kadınlara saldırarak yaptıkları bu büyük terbiyesizlikle delikanlılaşıyorlar ama inönüye geldiklerinde merdivenden yukarı kaçıyorlardı :)

  ? - ahriman21

  holigan değil faşistler saldırdı...kelime oyunu yaparak adamları aklamaya çalışmayın..

  faşizm - Efendisiz65

  bursa faşizmini bursa mantığıyla tarihe gömecek günler yakındır. lakin kendini koruyamayacaklara saldıracak kadar alçaktır faşizm

  Çevirim-içi manşetler bir harika - makus1tarih

  Bugün başka bir okuyucu da dikkat çekmiş, Radikal'in çevirim-içi başlık ve manşetleri haberin içeriğini parazitleyen düzeyde alakasız, tele-vole jargonunu hatırlatır nitelikte... ayıp, yapmayın bunu bize.

  holigamlık & faşisim - nev3313

  Bu olay gösteriyorki holiganlık , faşisizm ve kadına şiddet aynı kaynaktan besleniyor.. Toplumda bir kimlik bulamamışlık en büyük sebebi. Övünecek hiç bir başarısı olmayan kişilerin bunu yapması doğal. Güşsüzü ezmek duygusu insani bir davanış olarak görmek imkansız.