Macahel sizi bekliyor

Artvin Kalkınma ve Eğitim Vakfı'nın, yeni keşfedilen doğa harikası Macahel'i tanıtmak için Fotoğraf Sanatı Kurumu'yla birlikte hazırladığı 'Macahel-Sonsuz Güzellikler Vadisi' fotoğraf sergisi açıldı. Sergi, 22-29 Kasım arasında Çankaya Belediyesi Güzel Sanatlar Merkezi'nde gezilebilir.

ANKARA - Artvin Kalkınma ve Eğitim Vakfı'nın, yeni keşfedilen doğa harikası Macahel'i tanıtmak için Fotoğraf Sanatı Kurumu'yla birlikte hazırladığı 'Macahel-Sonsuz Güzellikler Vadisi' fotoğraf sergisi açıldı. Sergi, 22-29 Kasım arasında Çankaya Belediyesi Güzel Sanatlar Merkezi'nde gezilebilir.
Macahel, Artvin'in Borçka ilçesinin kuzeydoğusunda, Gürcistan sınırındaki bir bölgenin adı. Gürcüce 'Maca' (el) ve 'Hel' (bilek) kelimelerinin birleşmesinden oluşan bu isim, bölgenin coğrafyasıyla bire bir örtüşüyor. Bilek kısmında yer alan Camili (Hertvis) ile parmak gibi bunlara uzanan beş köyden oluşan bölgenin devamında Gürcistan'a bağlı 12 köy daha var.
Halk doğaya saygılı
Macahel'de yaşayanlar, bu eşsiz doğaya sahip çıkıyor. 30-40 metrelik dev ağaçlardan, sayısız bitki türlerinden ve yabani hayvanlardan oluşan ormanlar, özenle korunuyor. Macahellilerin geçim kaynakları arasında arıcılık, hayvancılık ve fındık üretimi başta geliyor. Ormandan her aile gereksinimi kadar yararlanıyor. Son yıllarda Kafkas arı ırkı üzerinde yapılan çalışmalar da yeni bir geçim kaynağı oluşturdu.