Maden sahibi cana değer biçti: 15 bin lira

Maden sahibi cana değer biçti: 15 bin lira
Maden sahibi cana değer biçti: 15 bin lira

Maden sahibi Ercan?ın gazete ilanına ölen işçilerin yakınları tepki gösterdi. Ali Kazan?ın eşi Naile Kazan ?Başsağlığı bile dilemedi. Para ile acımızı dindiremez? diye konuştu. FOTOĞRAF: AA

BURSA- 19 işçinin yaşamını kaybettiği Bursa Mustafakemalpaşa ilçesindeki madenin sahibi işçilerin hayatına değer biçti: 15 bin lira... Gazetelere ilan veren madenin sahibi Nurallah Ercan olayda hayatını kaybeden çalışanların eş ve çocuklarına, 23 Aralık’tan itibaren 15 bin TL ödeme yapılacağını duyurdu.
Bükköy Madencilik Turizm ve Ticaret AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı Nurullah Ercan, dün bazı gazetelere “Ercan Şirketler Topluluğu Bükköy Madencilik A.Ş’den duyurulur” başlığıyla ilan verdi.
Para ve vaatler İlanda, acılarının ve üzüntülerinin büyük olduğunu belirten Ercan, kazada hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, acılı ve kederli aile ve yakınlarına başsağlığı ve sabır diledi. İlan şöyle devam etti: “Yaraların sarılmasına her zaman ve her aşamada dayanak ve olanak sağlamak hem insani ve hem de vicdani sorumluluğumuz altındadır. 18 Aralık 2008 tarihli ’kamuoyunu bilgilendirme açıklaması’nda duyurulduğu üzere bu açıklamada yer alan anlayışımız doğrultusunda ve söz konusu müessif olayda hayatını kaybeden çalışanların eş ve çocuklarına ilk aşamada her bir aile bazında ve ileride tamamlanmak üzere 23 Aralık 2009 tarihinden itibaren 15 bin TL ödeme yapılacaktır. Öte yandan, yetim kalan yavrularımızın hepsinin en iyi düzeyde eğitim ve öğretimlerinin tamamlanması için gerekli olacak maddi destek ve olanaklar ile öğretim sonrası hayatlarında da çeşitli sektörlerdeki işyerlerimizde iş olanağı sağlamayı borç biliyor ve bunu da sayın kamuoyu huzurunda taahhüt ediyoruz.” 

Yetkililere teşekkür
Nurullah Ercan, olayın ardından gerekli tedbirleri alarak bütün ilgilileri harekete geçirdikleri gerekçesiyle Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Devlet Bakanı Faruk Çelik ve diğer yetkililere teşekkür etti.
Ercan gazete ve televizyonlarda kazadan sonra ortadan kaybolmasıyla ilgili haberlere de yanıt verdi: “Hakkımızda bir yakalama ve tutuklama kararı olmadığı gibi saklanmamız veya herhangi bir yere kaçmamız veyahut adalete hesap vermekten kaçınmamız da söz konusu olamaz. Kaldı ki olayı duyar duymaz Mustafakemalpaşa’ya hareket etmiş olmamıza rağmen geçirdiğimiz rahatsızlık nedeniyle Ankara’ya dönmek zorunda kalınmış, doktorumuz müsaade etmediği halde 14 Aralık 2009 tarihinde tekrar kazanın meydana geldiği Mustafakemalpaşa ilçesine ve oradan kömür ocağına ulaşmış bulunmaktayız. Ancak ocakta fenalaşmamız üzerine ve kimseyle temas kuramadan tekrar Ankara’ya dönmek durumunda kaldık.” (aa)