Madenci Heykeli kömürsüz kaldı!

Tüm yurdu etkileyen soğuk ve yağışlı hava nedeniyle, vatandaşlar ısınmak için her yola başvuruyor.
Haber: Aydın ARSLANYILMAZ / Arşivi

ZONGULDAK - Tüm yurdu etkileyen soğuk ve yağışlı hava nedeniyle, vatandaşlar ısınmak için her yola başvuruyor. Kozlu beldesindeki Madenci Heykeli'nin ayaklarının yanına konulan dekoratif amaçlı kömürler çalındı.
Kozlu Belediye Başkanı Ali Bektaş, "İnsanların, heykelin dibindeki kömürü çalacak durumlara düşmesi içler acısı. Bundan sonra çalınmaması için taşı siyaha boyayıp koyacağız" dedi.
Türkiye'nin taşkömürü üreten tek ili olan Zonguldak'a bağlı Kozlu beldesinin şehir merkezinde bulunan Madenci Heykeli'ne dekoratif amaçlı konulan yaklaşık 50 kilo ağırlığındaki kömürün çalınması herkesi şaşırttı. Üç metre yüksekliğindeki heykel, belediye tarafından 1998'de yaptırılmıştı.
Olay için 'Trajikomik' diyen belediye başkanı Ali Bektaş, şunları söyledi:
"İnsanların ihtiyacı olmasa o kömürü oradan almazdı. O kömür kazma sallayan madencinin kompozisyonunu tamamlamak için yapılan bir simgeydi.
'Güleriz ağlanacak halimize'
Enflasyonu ne kadar düşürdük derseniz deyin bu insanların dertlerine farklı çözümler bulmak lazım. Çalınmaması için heykelin dibine taşları siyaha boyayarak koyacağız. Bu sayede yağmurda çamurda parçalanan kömür yerine siyaha boyanmış taş koyarak hem doğadan hem hırsızdan korumuş olacağız. Güleriz ağlanacak halimize."