Madenciler ocağa inmedi

Madenciler ocağa inmedi
Madenciler ocağa inmedi
Zonguldak'ta, 8 arkadaşlarının öldüğü kazadan sonra "Artık kölelikten kurtulmak istiyoruz" diyen 50 madenci, ocaklara inmedi.

ZONGULDAK - Taşeron firma Star İnşaat ve Ticaret A.Ş.’nin, yerin 630 metre altında meydana gelen ani metan gazı püskürmesi ve sonrasındaki göçükte 8 madencinin yaşamını yitirmesinden sonra ocaktaki hazırlık çalışmalarına devam etmek için TTK Kozlu Müessese Müdürlüğü’ne yazıyla başvurduğu belirtildi.

Kurumun da kazanın meydana geldiği bölgenin dışındaki alanlarda çalışılabileceğini belirtmesi üzerine şirket, dün akşam işçileri arayarak bu sabahtan itibaren ocakta başı yapılacağını duyurdu. Ancak şirkette çalışan yaklaşık 110 işçi, güvenlik önlemlerinin yetersiz olduğu gerekçesi ile ocağı girmeme kararı aldı.

İŞ BIRAKMA EYLEMİ
Sabah erken saatlerden itibaren taşeron firmanın şantiyesi önünde toplanan işçiler, şirketin iş başı yapma talebine karşı iş bırakma eylemi başlattıklarını söyledi. Madenciler adına konuşan 35 yaşındaki Ayhan Gökgöz, 8 arkadaşlarının kanı kurumamışken şirket yetkililerinin, "İşe girin, gelen gelir, gelmeyenin çıkışını veririz" baskısıyla karşı karşıya olduklarını söyledi.

’METRE SİSTEMİ EMNİYETLİ ÇALIŞMAMIZI SAĞLAMIYOR’
Ocakta emniyet önlemlerinin yeterli olmadığını savunan Gökgöz, metre sistemi ile çalıştıklarını, bunun da bazı risklerinin olduğunu söyledi. Ayhan Gökgöz, şöyle dedi:

"Ocakta kaç metre ilerlersek o kadar para kazanıyoruz. Ayda 30 metre yaptığımızda 900, 35 metre yaptığımızda 950, 40 metre yaptığımızda 1000 lira para alıyoruz. Metre bize para kazandırıyor ama emniyetli çalışmamızı sağlamıyor. Performansa dayalı bir iş. Bunun doğru olmadığını söylüyoruz. Şirket yönetimi işi metre hesabı aldığı için ’Ben ancak böyle para kazanırım’ diyerek diretiyor. Arkadaşlarımı arayıp, ’Ocağa gireceksiniz, eski düzene göre çalışacağız’ diyor. Biz de buna artık karşıyız. Zaten daha önce de karşıydık. Her yerde dile getirdik. Ama başaramadık."

’KÖLELİKTEN KURTULMAK İSTİYORUZ’
Ayhan Gökgöz, metre sistemiyle çalıştıklarında hata yapabildiklerini, çok para kazanmak adına emniyeti gözardı edebildiklerini ifade etti. Gökgöz, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Mesela sondaj yaptıktan sonra, 1- 2 vardiya dinlendirmen lazım. Ama biz sondaj yapıldı, yarım saat sonra saldırıyoruz bacaya. 2 günde bir mutlaka bir arkadaşımız yaralanıyor, başına, ayağına taş düşüyor, parmağı kopuyor. Neden? Biz emniyetli çalışmıyoruz, biz metreye çalışıyoruz. Metre yapmak istiyoruz, arına saldırıyoruz. Ne kadar metre o kadar para bizim için. Önce düşündüğümüz şey o. Eve ekmek götürmek zorundasın. Ne kadar metre yaparsan o kadar çok para alacaksın. Bu zihniyetten kurtulmak istiyoruz. Taşeron sisteminden, kölelik sisteminden kurtulmak istiyoruz. Artık kimsenin canının yanmasını istemiyoruz. Bizim sesimizi duysunlar artık."

Şirket yöneticilerinin ölen 8 arkadaşlarının ailelerini ziyaret etmediğini, 1 lira yardımda bulunmadığını anlatan Ayhan Gökgöz, sistem değişinceye kadar eylemlerini sürdüreceklerini, ocağa girmeyeceklerini söyledi. Gökgöz, kazanın meydana geldiği yerdeki 150 metrelik göçüğü de kendilerinin temizlediğini, ancak dün geceden itibaren oradaki çalışmayı da durdurduklarını, hala 20 metrelik göçüğün ocakta olduğunu belirtti.

ŞİRKET: BASKI YAPMIYORUZ
Şirket yetkilileri, TTK’dan ocakta hazırlık işlerine devam edilebileceği yönünde kendilerine resmi bir yazı gelmediğini, dolayısıyla işçilere de bu yönde bir baskı yapmadıklarını ileri sürdü. Ancak TTK Kozlu Müessese Müdürü Kazım Eroğlu, şirketin hazırlık çalışmalarına devam etmek için resmi yazıyla başvurduğunu, kazanın meydana geldiği bölgenin dışındaki alanlarda çalışabileceklerini kendilerine bildirdiklerini söyledi.

DHA - Ersin ERCAN - Gürkay GÜNDOĞAN