Madencilere ulaşmak için toprağı elleriyle kazıyorlar

Madencilere ulaşmak için toprağı elleriyle kazıyorlar
Madencilere ulaşmak için toprağı elleriyle kazıyorlar

Ölçüm hiç yapılmadı ki! Maden ocağının yakınında ağlayarak bekleyen Özcan Kurt?un oğlu Şenol Kurt göçüğün altında. Kendisi de aynı madende çalışan Özcan Kurt, ?Ben vardiyadan çıktım, o madene indi. Ölçüm hiç yapılmıyordu. Gaz maskesi de vermiyorlardı? dedi. fotoğraf: NAiL KAHRAMAN / dha

Grizu patlamasında ölen madencilerden dokuzu toprağa verildi. Ekipler diğer cesetlere ulaşmak için toprağı elle kazarak ilerliyor. Yaşar Beşikçi, iki gündür madenin yatakhanesinde, ağabeyinin cesedinin çıkarılmasını bekliyor

BURSA - Kömür madeninde, grizu patlamasında ölen işçilerden dokuzu toprağa verildi. Göçük altından din bir ceset daha çıkarıldı. Dokuz  cesede ulaşılamadı.
Patlama, Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesi, Alpagut köyü yakınlarında, Bükköy Madencilik ve Turizm A.Ş.’ye ait kömür ocağının 220 metre derininde perşembe akşamı meydana gelmişti.
Zonguldak ve Soma’dan gelen 118 kişilik kurtarma ekibi, cesetlere ulaşabilmek için 24 saat aralıksız olarak ve makinenin çalıştırılamadığı yerlerde toprağı elle kazarak çalıştı. Çalışmalar yeni bir patlama riski altında sürdürülüyor.
Ocağın başındaysa ailelerin, yağmur altında hüzünlü bekleyişi vardı. Ramazan Beşikçi, Kütahya’nın Gediz ilçesi Yağmurlar köyünden madene gelmişti. Beşikçi’nin yatakhanedeki yatağındaysa iki gündür kardeşi Yaşar yatıyor. Yaşar ağabeyinin cesedinin çıkarılmasını bekliyor:
“Ağabeyimin dokuz-18 yaşları arasında dört kızı var. Onları çok seviyor, ama ekmek parası için yüzlerini iki üç ayda bir görebiliyordu. Köyde yaptırdığı bir ev vardı. Onun borcunu ödemek için yerin metrelerce altında, güneş yüzünü görmeden çalışıyordu.”
Cesedi beklenen 23 yaşındaki Ertuğrul Demiray iki ay önce askerden gelip, madende 700 lira aylıkla çalışmaya başlamıştı. 
37 yaşındaki Mehmet Kuşoğlu ise Bükköy’de toprağa verildi. Semra Kuşoğlu eşinin ardından “Çocuklarını ve bizi bırakıp nereye gidiyorsun, Mehmetim gitme” dedi. Kuşoğlu, ekibin ustasıydı.
23 yaşındaki Emir Ali Turan’ın cenazesinde annesi oğlunun fotoğrafına sarıldı. Emir Ali Turan, bir yıl önce askerden gelmiş, yaza düğün yapacak ağabeyine destek için madene girmişti.
Amca çocukları Ahmet Çetin ve Mehmet Çetin Gediz artık Gümüşlü köy mezarlığında yan yana yatıyor. Muammer Aktaş da Gökler beldesinde toprağa verildi.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve Devlet Bakanı Faruk Çelik dün madendeydi. 

‘Patladıysa sorun vardır’
Patlamada ihmal iddiaları hatırlatıldığında Bakan Yıldız, “Patlama olduğuna göre sorun vardır. Gerçek adres tüm cesetler çıkarılınca anlaşılacak” dedi. Patlama sonrası, madende mayıs ayında yapılan denetimlerde bazı eksiklikler saptandığı, bunların tamamlanması için madene aralık ayına süre verildiği ortaya çıkmıştı.
Grizu, kömür madenlerinde oluşan yanıcı gaz karışımı. Madende oranı yüzde 1’i aşarsa işi bırakmak gerekir. Yüzde 4-16 oranında önce genleşir sonra sıkışıp  büyük tahrip gücüyle patlar. (dha)