Madende göçük: 17 ölü

Kütahya'nın Gediz ilçesinde, bir kömür ocağındaki grizu patlamasında 17 kişi göçük altında kaldı. Yaklaşık 350 metre derinlikteki galeride mahsur kalan maden mühendisi Türker Öztürk ve 16 işçiyle irtibat kesildi. Gece geç saatlerde 17 madencinin cesetlerine ulaşıldı.

Fotoğraf: Muharrem Cin/aa

KÜTAHYA - Gediz ilçesine bağlı Gökler beldesindeki bir kömür ocağında meydana gelen grizu patlamasında bir mühendisle 16 maden işçisi göçük altında kaldı. Saatler sonra 17 madencinin cesetlerine ulaşıldı.
Bir bölümü özel sektöre ait Kömür İşletmeleri A.Ş.'ye ait kömür ocağındaki 7 numaralı ocakta, dün saat 12.00 sıralarında grizu patlaması oldu. Yaklaşık 350 metre derinlikteki galeride çalışan maden mühendisi Türker Öztürk'le işçiler İbrahim Atmaca, Lokman Öztan, Ahmet Ertürk, Yüksel Dağcı, İbrahim Kılıç, Etem Eroğlu, Rüştü Söyler, Mehmet Özdemir, Fatih Gümüş, Ahmet Asal, Ramazan Atak, Nazım Özdoğan, Mustafa Akdemir, İsmail Üner, Kadir Erdoğan ve Mehmet Çelen'le irtibat kesildi. Linyit kömürünün çıkarıldığı madenden yemek için erken çıkan işçiler Süleyman Koç ve Emrullah Ölmez ise patlamadan yaralı kurtuldu. 82. Yıl Devlet Hastanesi'ne kaldırılan 20 yaşındaki Emrullah Ölmez olayı şöyle anlattı:
'Yanımızdan bir ateş topu geçti'
"Yemek için Süleyman Koç'la birlikte madenin içindeki balkon bölümüne geçmiştik. Diğer arkadaşlar da yavaş yavaş peşimizden gelmeye hazırlanıyordu. Tam oturduk, aniden önümüzden ateş topu geçti, şiddetli patlama ve göçük oldu. Hepimizi bir yere fırlattı. Her taraf duman oldu. Biz madenin çıkışına biraz daha yakın olduğumuz için kurtulduk. Diğer arkadaşlar geride olduğu için mahsur kaldı."
Çeşitli kurumlardan kurtarma ekipleri ve ambulanslar ocağa sevk edilirken, Gökler Belediye Başkanı Murat Bardakçı, "Grizu patlaması, göçük, gaz, yangın, hepsi bir arada. İşçilere ulaşmak mümkün olmadı" dedi. Ocakta mahsur kalanların bulunduğu bölüme sürekli temiz hava verilerek, saatlerce kurtarma çalışmaları sürdü. Ancak gece saat 23.00 sıralarında 17 madencinin cesedine ulaşıldı.


    http://www.radikal.com.tr/8474448474440

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.