Madende kara gün

Madende kara gün
Madende kara gün

Zonguldak’ta Türkiye Taşkömürü Kurumu’na bağlı Kozlu Müessese Müdürlüğü’nde dün sabah hüzünlü bir anma vardı. İşçiler, 3 Mart 1992’deki grizu faciasında ölen 263 madenciyi ocak önünde törenle andı. Dualar okundu, daha sonra işçiler başlarında baretleri, ellerinde yiyecek torbaları, ocağa indi.
Dünya madencilik tarihinin en büyük kazaları arasında yer alan patlamada ölen madenciler için ’kuyubaşı’ denilen ocak girişinde yapılan anmaya Vali Erol Ayyıldız, CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, TTK Genel Müdürü Burhan İnan, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Eyüp Alabaş ile gece vardiyasından çıkan işçiler ve gündüz vardiyasına girecek olan madenciler katıldı.
Ölen madenciler için saygı duruşunun ardından konuşan GMİS Genel Başkanı Eyüp Alabaş, madenciliğin dünyanın en zor mesleği olduğunu, 165 yıldır bunu yaşayarak öğrendiklerini söyledi. Zonguldak taşkömürü havzasında 165 yılda yaklaşık 5 bin madencinin kazalarda yaşamını yitirdiğini belirten Alabaş, şunları söyledi: “2010’da Karadon, 2013 başında da Kozlu’da toplam 38 arkadaşımızı cinayetlerine kurban verdik. İş cinayeti diyoruz, çünkü 2010’da yaşanan kazadan sonra gerekli önlemler alınmadı ve kazalar devam ediyor.”
TTK Genel Müdürü Burhan İnan ise madenciliğin son derece riskli olduğunu hatırlatarak “Bizim ocaklarımız birinci derece gazlı ocaklardır. Riskimiz bu nedenle iki kat artmakta. Burada madenciye düşen disiplinli çalışmak, verilen işi harfiyen yerine getirmektir” dedi.