Madende ölümle yarış...

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessesesi'ne ait kömür ocağında üç işçi öldü, dört işçi zehirlendi. Hayatını kaybeden madencilerden İsmail Akyol'un sadece bir ay önce yine aynı galeride metan gazı nedeniyle zehirlendiği öğrenildi.

ZONGULDAK - Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessesesi'ne ait kömür ocağında üç işçi öldü, dört işçi zehirlendi. Hayatını kaybeden madencilerden İsmail Akyol'un sadece bir ay önce yine aynı galeride metan gazı nedeniyle zehirlendiği öğrenildi.
Kozlu İncirharmanı 1 No'lu Maden Ocağı'nda, yerin 530 metre altında dün sabaha karşı saat 03.30 sıralarında göçük meydana geldi. Ocakta kazmacı olarak çalışan 32 yaşındaki Kamil Burgucu, gaz sıkışması sonucu yaşanan tavan çökmesiyle göçük altında kaldı. Göçük sırasında başka bir galeride bulunan Şahin Akkurt ve 28 yaşındaki İsmail Akyol, arkadaşları Burgucu'yu kurtarmak için hemen olay yerine gitti. Ancak, kömür damarının arkasından sızan metan gazından zehirlenerek yere yığılan Akkurt ve Akyol, olay yerinde hayatlarını kaybetti. Kurtarma çalışmalarına katılan maden işçileri Cihat Gülle, Şahin Aydın, Vedat Doğan ve Soner Alkan da zehirlenerek Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi ve Zonguldak Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Gülle'nin hayati tehlikesinin sürdüğü belirtildi.
Evlatlık almışlardı
Ölen Kamil Burgucu'nun olay sırasında birlikte çalıştığı iki madencinin göçükten kaçarak sağ kurtulduğu belirtildi. Yoğun gaz nedeniyle Burgucu'nun cesedi kazadan 7 saat sonra yer üstüne çıkarılabildi. Eşinin göçük altında can verdiğini öğrenerek olay yerine gelen Münevver Burgucu sinir krizleri geçirdi. Burgucu çiftinin, çocukları olmadığı için iki yıl önce bir evlatlık aldıkları belirtildi.
Maske tartışması
Kazadan hemen sonra hastanelere akın eden maden işçileri, gaz maskelerinin bir kısmının çalışmadığını belirterek yetkililere tepki gösterdi. Kazanın ardından Kozlu Müessese Müdürlüğü'ne gelerek incelemelerde bulunan Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdürü Rıfat Dağdelen ise, zehirlenerek ölen maden işçilerinin gaz maskelerini heyacandan açamadıklarını ve bu yüzden zehirlenerek öldüklerini söyledi. Dağdelen, göçüğün gaz püskürmesi sonucu meydana geldiğini açıkladı.
Arkadaşları kurtarmıştı
Kamil Burgucu'yu kurtarmak için ölen iki çocuk babası İsmail Akyol'un, aynı galeride bir ay önce yine metan gazından zehirlendiği ve arkadaşları tarafından kurtarıldığı belirtildi.
Türk-İş Genel Teşkilatlanma Sekreteri ve Genel Maden-İş Sendikası Genel Başkanı Çetin Altun, geçen pazartesi yaptığı açıklamada, maden ocaklarında işçi açığı nedeniyle çalışma koşullarının zorlaştığını belirterek, her an bir iş kazası olabileceğini söylemişti.


    http://www.radikal.com.tr/7465027465020

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.