Madende yaşam savaşı...

Madende yaşam savaşı...
Madende yaşam savaşı...
Soma'da bir kömür madeninde çıkan yangın sonucu 17 işçi öldü, 11 işçi yaralandı. Olayda 300'e yakın işçi ise yerin iki bin metre altında mahsur kaldı.

Manisa’nın Soma ilçesindeki Soma A.Ş’ye ait kömür madeninde trafo patlaması nedeniyle çıkan yangın sonucu 17 işçi öldü yaklaşık 300 işçi ise yerin iki bin metre altında mahsur kaldı. İlk müdahalede yaralı kurtarılan 11 işçi ise Soma Devlet Hastanesi’de tedaviye alındı. Kömür ocağında çalışan işçilerin yakınlarıda hastane önüne akın etti. Olayın duyulmasının ardından Enerji Bakanı Taner Yıldız Soma’ya gitti. Yıldız olayla ilgili “Sıkıntı büyük olabilir, mahsur kalanlarla ilgili net bir bilgi yok” dedi. Çalışma Bakanlığı kömür madeninde çıkan yangınla ilgili inceleme yapılması amacıyla 3 iş müfettişi görevlendirildi. AK Parti ve CHP de incelemelerde bulunmak üzere Soma’ya heyet gönderdi.
Kömür ocağında dün saat 15.30’da vardiya değişimi sırasında trafo patlaması sonucu yangın çıktı. Galeride elektriklerin kesilmesi üzerine asansörler çalışmadığı için yukarı çıkamayan yaklaşık 300 kadar işçi mahsur kaldı. Yakındaki bir maden ocağından gelen talhiye ekibi kurtarma çalışmalarına başlarken, tedbir amacıyla bölgeye çok sayıda ambulans sevk edildi. Sağlık Bakanlığı ise durumu ağır işçileri sevk etmek üzere Soma’ya 20 hava ambulansı gönderdi. Çevre illerden kurtarma ekipleri bölgeye gönderildi. Kazanın olduğu maden ocağında yapılan kurtarma çalışmaları devam ederken saat 21.00 sıralarında ocaktan 20 kadar işçi yaralı ve dumandan etkilenmiş olarak çıkarıldı. Kurtarılan işçiler Soma Devlet Hastanesi’ne ambulanslarla sevk edildi. Kurtarılanların yangına ocağın giriş bölümlerinde yakalandığı belirtildi.

Temiz hava pompalandı
Kömür madeninde çıkan yangın sonrası içeride mahsur kalan işçilere oksijensiz kalmamaları için temiz hava pompalandı. İşçileri kurtarmak için zamana karşı yarış başladı. AFAD’ın açıklamasına göre olayda 17 işçi öldü, 11 işçi yaralı kurtarıldı. Yaklaşık 300 işçi ise mahsur.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Manisa Valisi Abdurrahman Savaş ile görüştü. Savaş’a, mahsur kalanların kurtarılması için devletin tüm imkânlarının seferber edilmesi talimatını veren Gü’un gelişmeleri yakından takip ettiğini belirtildi.

Başbakan’dan ilk açıklama
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Ankara’da düzenlenen Uluslararası Yılın Haber Görüntüleri Ödül Töreni’nde maden faciasıyla ilgili konuştu. Erdoğan, bölgede çalışmaların devam ettiğini belirterek şunları söyledi: “Soma ilçesindeki kömür ocaklarında çıkan yangın sebebiyle şu anda ebediyete intikal eden kardeşlerime Allah’tan rahmet diliyorum, yaralı kardeşlerime şifa diliyorum. Şu anda ocaktaki kardeşlerimizle ilgili çıkarma çalışmaları devam ediyor. Bir kısım çıkan kardeşlerimiz var, diğerleriyle ilgili çalışmalar devam ediyor. Temennimiz odur ki diğer kardeşlerimizi kurtarabilme imkânını yakalarız. ”
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da, Soma’daki maden ocağında elektrik panosunda çıkan yangın nedeniyle hayatını kaybeden işçilere Allah’tan rahmet diledi.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, müden ocağının 2012 yılında 2, 2013 yılında 2 kez ve son olarak da 13-14, 17-18 Mart 2014’te iş sağlığı ve güvenliği yönünden teftiş edildiği sorun olmadığı belirtildi. Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’den yapılan açıklamada, trafo patlamasıyla çıkan yangına anında müdahale edildiği kazanın nasıl gerçekleştiğine dair araştırma başlatıldığı belirtildi.