Madene 6 can daha

Zonguldak'ta önceki gün göçük ve metan zehirlenmesi nedeniyle altı işçi öldü. Cenazede Enerji Bakanı Güler protesto edildi. Son beş aydaki kazalarda ölü sayısı 29 oldu.
Fotoğraf: Erdinç Aksoy/aa

ZONGULDAK - Türkiye Taşkömürü Kurumu'na (TTK) bağlı Karadon Müessesesi'ne ait maden ocağında önceki gün saat 17.30'ta sıkışan gazın ortaya çıkması sonucu meydana gelen göçük ve metan gazı zehirlenmesi nedeniyle altı madenci, yaşamını yitirdi. Dün yapılan cenaze törenine katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Eğitim Sekreteri Ramazan Denizer tarafından protesto edildi.
Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi'nde yapılan otopsi ardından altı maden işçisinin Türk bayrağına sarılı tabutları, mesai arkadaşlarının omuzlarında, 'Madenciler ölmez' sloganları eşliğinde TTK Genel Müdürlüğü önüne getirildi. Buradaki törene, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Güler, vali Yavuz Erkmen, AKP Zonguldak Milletvekili Polat Türkmen, Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç, Belediye Başkanı Secaattin Gonca, İl Jandarma Alay Komutanı Ünal Ayvazoğlu, TTK Genel Müdürü Rıfat Dağdelen, Türk-İş Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve GMİS Genel Başkanı Çetin Altun, sendikacılar, maden işçileri ve aileleri katıldı.
Güler: Acımız aynı
Türk-İş Teşkilatlandırma Sekreteri ve GMİS Genel Başkanı Çetin Altun'un gözyaşlarıyla yaptığı konuşmanın ardından, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler şunları söyledi: "Bu şehitlerimiz, hayatlarını yeraltında ülkemizin refahı için verdiler. Bu acı günün tekrarlanmamasını Allah'tan diliyorum. Biz de elimizden gelen her şeyi sonuna kadar yapacağız. Siz ve biz bir elmanın iki yarısıyız. Siz ne duyuyorsanız, biz de aynı acıyı duyuyoruz."
Dualar okunduktan sonra GMİS Eğitim Sekreteri Denizer, bakan Güler'e dönerek yüksek sesle, "Sayın Bakanım, bizim moralimizi kimse bozmasın, böyle canla başla kömür çıkarmak istiyoruz, Allah'ını seven moralimizi bozmasın, biz kömür çıkarmak istiyoruz. Yeni işçi alınması lazım. Kusura bakmayın" dedi. Bu sözler maden işçilerince alkışlanırken, Güler sessizliğini korudu. Madenlerden emekli olan isçilerin yerine adam alınmaması, işçi sayısının her geçen gün düşmesi sonucu iki kişinin işini bir kişinin yapar hale gelmesinin dikkatsizliği beraberinde getirdiği uyarısında bulunan sendikalar, kazaların artacağını açıklamıştı.
Törenin ardından hayatını kaybeden 20 yıllık işçi dört çocuk babası 47 yaşındaki İsmail Yavaşçı, beş yıllık işçi iki çocuk babası 28 yaşındaki Erkan Çengel, beş yıllık işçi bir çocuk babası 27 yaşındaki Mehmet Çoban ile üç çocuk babası 42 yaşındaki Durmuş Dereli Karabük'ün Yenice ilçesine, beş yıllık üretim işçisi bir çocuk babası 27 yaşındaki Erol Gökbayrak Bartın'ın Doğaşı Köyü'ne, 13 yıllık işçi iki çocuk babası 38 yaşındaki Baki Veren Çaycuma'nın Perşembe beldesine bağlı Kerimler Köyü'ne gönderildi.
Beş ayda beş kaza, 23 ölü
Türkiye'de 1 Ocak'tan bu yana beş maden kazası meydana geldi. Kazalarda 23 işçi öldü, 13 işçi yaralandı.
5 Şubat: Zonguldak Dilaver Mahallesi'ndeki kömür ocağında göçük meydana geldi; bir kişi yaşamını yitirdi.
14 Şubat: Manisa Soma'da Uyar Madencilik'e ait madende, göçük
altında kalan üç işçi yaralı kurtarıldı.
19 Mart: Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde, Türkiye Taşkömürü Kurumu'na ait Kandilli İşletmesi'nde, galeri genişletmek için dinamit patlatıldı. Patlamada bir kişi öldü, dört işçi yaralandı.
21 Nisan: Kütahya'nın Gediz ilçesinde, bir Kömür İşletmeleri Anonim Şirketi'ne ait yedi numaralı ocakta, grizu patlaması meydana geldi. Yerin 350 metre altındaki bir galeride çalışan, biri mühendis, 18 işçi öldü, iki işçi yaralandı.
18 Mayıs: Zonguldak'taki TTK Kozlu Müessesesi'ne ait kömür ocağında yerin 530 metre altında göçük meydana geldi. toprak altında kalan üç kişi öldü.