Madenin 50 metresi su altında

Madenin 50 metresi su altında
Madenin 50 metresi su altında
Kömür madeninde galeriyi su bastı. Olayda 18 işçi mahsur kalırken, 8 işçi ise kaçarak kurtuldu. Maden yetkililerinden Şahin Uyar, "Hani bir laf varya 'kaçanın anası ağlamaz' diye bazı arkadaşlarımız kaçar, bazıları da ne olacak der. Vahim bir olay olmuş keşke olmasaydı" dedi.

RADİKAL-Karaman’ın Ermenek İlçesi’ndeki Pamuklu Köyü yakınlarındaki kömür ocağını su bastı, 18 işçi mahsur kaldı. Maden ocağı yetkilisi, Şahin Uyar  mahsur işçilerin hayatlarından umudunun olmadığını söyledi. Maden ocağı yetkilisi Şahin Uyar, NTV'ye yaptığı açıklamada “Su çekilme çalışmaları yapılıyor. Su çekilmeden işçileri kurtaramayız. 8 kişi kaçıp kurtuldu. Ocakta yerin altında 350. metrenin 50 metresi su dolu ” dedi. Olayın işçilerin yemek yediği sırada meydana geldiğini söyleyen Uyar, “12.15′te işçiler yemek yedikleri sırada bacanın bir yerinde su gelmeye başlamış hafif. Bazıları bir şey olmaz diyerek kalmış. Kaçan arkadaşlar kurtulmuşlar. Madende daha önce ölümlü bir kaza gerçekleşmemişti” diye konuştu.

Saffet Uyar kimdir?
 

Karaman kömür madenindeki kazadan ilk görüntüler


YAŞAMLARINDAN UMUT YOK
Uyar, kazanın üzerinden 3 saat geçtiğini söyleyerek madende kalanların hayatlarından umutsuz olduğunu söyledi. Uyar "Maskeler 2 saat dayanabilir. Kaçabilecekleri 50 metre yukarıda 2 yer var. Boğulmuş da olabilirler. Ani gelen bir su" dedi.

TRAFİK KAZASI" GİBİ

Yetkili yaşanan olay için trafik kazası benzetmesi yaptı, aniden geliştiğini söyledi, "Galeriyi su basması trafik kazası gibi" diye konuştu. 

Madende göçük: 30 işçi mahsur kaldı


15 GÜN ÖNCE AÇILDI

Ocakla ilgili kapama kararı olmadığını söyleyen Şahin Uyar  "Yasa sonrası 1 ay boyunca ocak kapalı kalmıştı. İşçilerle konuşuldu, onlar tamam dedikten sonra 15 gündür faaldi. Geçmişte ölümlü bir kaza yok. Bütün denetlemeleri yapılmış bir işletme" dedi.

BAŞIMIZ SAĞOLSUN

Şahin Uyar başka birtelevizyon kanalına ise şu açıklamaları yaptı: "Suyu boşaltmak en mantıklısı. Bu mavi borularla sular çekiliyor. Su indikçe borular aşağı doğru itiliyor. 

Arkadan gelen suyun miktarına bağlı. Buradaki mühendislerin söylediğine göre milyon metreküp su var diyorlar. Bu bir iki gün sürebilir.  Tersine galeriye kaçmışlarsa kurtulma şansları çok yüksek. İnsan bir şey yemediği zaman 15-20 gün dayanabilirler. Yukarıda olduğu için oraya su dolma şansı yok. Ama bağlantılı yerler suyla dolduysa sıkıntılı olabilir.  Yer altındaki sulardan oluşan su toplulukları varsa, bir göleti düşünün, altında maden olduğunu düşünün. Bu çevrede gölet yok ama oraya doğru yaklaşınca ani su geliyor. Yeraltında diğer çalışmış madenler var. O madenlere yaklaştığı için, geçmişte çalışmalar olmuş, böyle bir olay olmuş olabilir. Çalışılıp kömürler alındığı için su birikiyor. Biriktiği için yeni maden ocağındaki sular bu tarafa gelmiş. Onu tespit etmek daha önceden mümkün değil. Zaten belirli bir metreye indiği zaman belirli bir su gelir. Şu şekilde olabilir. Maden kanunu var. Gideceği zaman, 15 metre öncesine sondaj yapılmak zorunda. Orada da böyle bir sondaj yapıldı yapılmadı bilmiyorum. Vali bey şöyle söylüyor. Olay yanlış anlamış herhâlde. 26 kişi çalışıyormuş 28 kişi kendi imkanlarıyla çıkmış. 18 kişi kalmış. 

Dr. Mehmet Bulut yazdı. "Yine bir maden kazası. Peki neden?"


Bu galeride çalışan işçi sayısı 26 kişi. Madende çalışan 78 kişi. Kurtulanlar kurtarma ekiplerine yardım ediyor. Şu anda 78-80 kurtarma ekibimiz var. İtfaiye müdürlüğü beni aradılar. Onlar daha büyük pompaları olduğu söylediler İstanbul Büyükşehir 'den. Ahtapot adı verilen su tahliye araçları yönlendirilmiş durumda. Başımız sağolsun "

KAÇANIN ANASI AĞLAMAZ
Şahin Uyar 18 madencinin mahsur kalmasıyla ilgili olarak "Kurtulan arkadaşımızdan birisi benim akrabam. Nereye kaçtılar, can havliyle ne yaptılar bilinmiyor. Diğer işçilerin kaçmadığını anlattı bana. Öbür arkadaşları bu kadar sudan korkulur mu dediler dedi, ben kaçtım dedi. Bazı insanların canı tatlı olur ya, hemen kaçarlar korkarlar. Diğer arkadaşlar herhalde aldırış etmemişler. Hani bir laf varya 'kaçanın anası ağlamaz' diye bazı arkadaşlarımız kaçar, bazıları da ne olacak der. Vahim bir olay olmuş keşke olmasaydı" dedi.

Karaman Has Şekerler maden ocağından görüntüler