Madımak için müze talebi...

2 Temmuz 1993'te Madımak Oteli'nde yakılarak öldürülen 37 kişi için dün otelin önünde anma töreni düzenlendi. Katılımcılar Madımak Oteli'nin müze yapılması talebini yineledi. Almanya Parlamentosu'ndan Johannes Pflug "Biz Solingen'de yakılan beş Türk için müze yaptık. Burası müze olursa mutluluk duyarız" dedi.

SİVAS - 2 Temmuz 1993'te Sivas'taki Madımak Oteli'nde gericiler tarafından yakılarak öldürülen 37 kişi, dün çeşitli illerde düzenlenen törenlerle anıldı.
CHP Sivas il binasında bir araya gelen 50 kişi, CHP Sivas Milletvekili Nurettin Sözen ve İstanbul Milletvekili Ali Rıza Gülçiçek'le birlikte Hükümet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na yürüdü. Burada, anıta çelenk koyan heyet daha sonra Madımak Oteli'ne geldi. Heyet, ellerindeki karanfilleri otel önüne bıraktı.
Olaylarda ölenlerin yakınlarıyla, bazı siyasi partilerle sivil toplum örgütlerinin temsilcileri de Madımak Oteli'nin önünde anma töreni düzenledi. Tertip komitesi adına konuşan KESK Dönem Sözcüsü Veli Hasgül, Madımak Oteli'nin kültür müzesi olarak düzenlenmesini istedi.
Törene katılan Almanya Parlamentosu Dışişleri Komitesi üyesi Milletvekili Johannes Pflug 29 Mayıs 1993'te Solingen Kenti'nde beş Türk'ün Alman faşistler tarafından yakılarak öldürüldüğünü hatırlatarak, "Solingen'de hayatını kaybedenlerin anısına ev müze yapıldı. Madımak Oteli de müze yapılırsa mutlu olacağız" dedi.
Kadıköy'de miting
İstanbul'da Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Sivas'ta ölenler için tören düzenledi. Kadıköy İskele Meydanı'ndaki mitinge ise yaklaşık 3 bin kişi katıldı.
İzmir'deki anmada Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan bazı dernek, sendika ve platform üyeleri, pankartlaar açarak Gündoğdu Meydanı'na yürüdü. (dha, aa)


    http://www.radikal.com.tr/7509427509420

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.