'Madımak'a destek

12 yıl önce Sıvas'ta 35 aydının yakıldığı Madımak Oteli'nin müze yapılmasına yönelik kampanyada toplanan bin imzanın yer aldığı dilekçe, dün, Cumhurbaşkanı ile Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener'e verildi.

ANKARA - 12 yıl önce Sıvas'ta 35 aydının yakıldığı Madımak Oteli'nin müze yapılmasına yönelik kampanyada toplanan bin imzanın yer aldığı dilekçe, dün, Cumhurbaşkanı ile Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener'e verildi. Şener, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Başkanı Turgut Öker ve Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Sekreteri Atilla Erden başkanlığındaki heyeti kabulünde, otelin müze olması fikrini desteklediklerini söyledi.
Başbakan Yardımcısı Şener, binanın bir müzeye dönüştürülmesi veya şu anki kullanım biçiminin değiştirilmesiyle bağlantılı olarak ön çalışmaya ihtiyaç olduğunu ifade etti. Sivas'ta yaşanan üzücü hadisenin açmış olduğu izleri ve yaraları ortadan kaldırmanın herkesin görevi olması gerektiğini belirten Şener, şöyle konuştu:
"Konuyla ilgili Sivas'ta gerek sivil toplum kuruluşları gerek resmi kuruluşları dinleyeceğim. Sonuçta, birlikte belli bir kanaat oluşturacağız. Bu kanaat mutlaka toplumsal huzuru, barışı ve birlikteliği sağlamaya yönelik bir arayışı ortaya çıkaracak. Bunun gereği ne ise onu da yerine getireceğiz. Artık, Türkiye'de önyargıları bir tarafa bırakmalıyız."