Madımak'ta katledilenler Ankara'da anıldı

Madımak'ta katledilenler Ankara'da anıldı
Madımak'ta katledilenler Ankara'da anıldı
Sivas Katliamı'nda yaşamında yitiren 35 kişi için Ankara'da Kolej Meydanı'nda da geniş katılımlı bir miting düzenlendi
Haber: MEHMET BİLBER / Arşivi

ANKARA - Ellerinde katliamda yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının taşındığı mitingde, Sivas’ı katliamını gerçekleştirenlerle Ethem Sarısülük’ü öldürenlerin aynı zihniyet olduğu ifade edildi.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği öncülüğünde çok sayıda siyasi parti ve demokratik kitle örgütünün katıldığı anma programı Sıhhıye’den Kolej’e yapılan yürüyüşle başladı. Yürüyüşün en önünde Sivas’ta yaşamını yitirenlerin aileleri yer aldı. Eylemde üzerinde Ethem Sarısülük’ün olduğu büyük boy pankart taşındı. Arama noktasında eylemcilerin polise yoğun tepkisi vardı. Vatandaşlar, polisin mitingin alanına girişte yaptığı üst araması sırasında “Ethem’in katili işte burada”, “Katil polis hesap verecek” sloganları attı.

ETHEM SARISÜLÜK'ÜN VURULDUĞU YERE KARANFİLLER BIRAKILDI

Bir dakikalık saygı duruşuyla başlayan mitingte Sivas’ta ölenlerle Gezi Parkı eylemlerinde hayatını kaybedenlerin isimleri okunurken kalabalık ‘Burada’ diye bağırdı. Katliamı lanetleyen konuşmaların ardından sanatçı Pınar Aydınların, türküler ve Alevi deyişlerini söylediği bir konser verdi. Kalabalık daha sonra Ethem Sarısülük'ün vurulduğu yere yürüyerek karanfiller bıraktı.