'Mafya okula girebilir'

Okul aile birliklerine okul kantinleri ile salon, açık alan ve benzeri yerleri işletme hakkı verilmesine itiraz var. Milli Eğitim Vakfı (MEV) ve Eğitim Sen, kararın mafyavari ilişkileri geliştireceği endişelerini dile getirdi.

ANKARA - Okul aile birliklerine okul kantinleri ile salon, açık alan ve benzeri yerleri işletme hakkı verilmesine itiraz var. Milli Eğitim Vakfı (MEV) ve Eğitim Sen, kararın mafyavari ilişkileri geliştireceği endişelerini dile getirdi.
MEV Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Turhan, şunları söyledi: "Endişemiz şu:
Okul aile birliklerinin birçoğu bu yerleri kiraya verecek. İnşallah, bu sırada işin içine mafya girmez. Denetimi nasıl yapılacak?"
Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer de, bu yasayla okulların ticarethaneye dönüşeceğini savundu: "İhalelerin yapılma süreci mafyavari ilişkileri geliştirecek ve okullar giderek birer darphaneye dönüşerek eğitim kurumu olmaktan çıkacak. Büyük sorunlara yol açacak bu yasayı Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in veto etmesini istiyoruz. Eğer Cumhurbaşkanı onaylarsa, Anayasa'nın birçok maddesiyle de çelişen bu düzenlemeyi, anamuhalefet partisinin Anayasa Mahkemesi'ne götürmesini istiyoruz."