Mafya savaşa girdi

Peş peşe kurşunlar
İstanbul'da avukat Atalay Cebesoy, Fatih'te bürosunda beş kurşunla öldürüldü. Hemen sonra Beşiktaş'taki bir nargile kahvesinde üç kişi kurşunlandı. Yaralanan üç kişinin Sedat Şahin'in adamları olduğu öne sürüldü. Cebesoy da Şahin'in avukatıydı.
Kesintisiz çatışma
Saldırının yeraltı dünyasından Hüseyin Saral ve Muzaffer Dağdeviren cinayetleriyle ilgili olduğu sanılıyor. Haliç'te bir süre önce çok sayıda silahla yakalanan 13 kişinin de Saral'ın intikamını almak üzere Şahin ve grubuna baskına hazırlandığı belirtilmişti.

İSTANBUL - Alaattin Çakıcı, Haluk Kırcı ve Sedat Şahin'in avukatlığını yapan Atalay Cebesoy, uğradığı silahlı saldırı sonucu öldü. Şahin'in adamları olduğu ileri sürülen üç kişi de Beşiktaş'ta silahla yaralandı.
Kamuoyunda 'mafya' olarak bilinen organize suç örgütlerinin davalarına bakmasıyla tanınan avukat Cebesoy, dün Fatih Vatan Caddesi'ndeki bürosuna gelen bir kişi tarafından silahla vuruldu. Vücuduna beş kurşun isabet eden Cebesoy, kaldırıldığı Özel Vatan Hastanesi'nde kan kaybından yaşamını yitirdi. Tek kişi olduğu belirtilen saldırganı yakalamak için operasyon başlatıldı.
Susurluk davasından hüküm giyen İbrahim Şahin'in avukatı Ömer Yeşilyurt ve Sedat Peker'in avukatı Şeyda Yıldırım'ın aralarında bulunduğu birçok meslektaşı, Cebesoy'un kaldırıldığı hastaneye koştu. Avukatlar, iki çocuk babası avukat Cebesoy'un eşi Berna Cebesoy'u teselli etmeye çalıştı.
Çakıcı lehine kulis
Avukat Atalay Cebesoy, Sedat ve Vedat Şahin kardeşlerin yanı sıra İbrahim Tatlıses'e yönelik silahlı saldırı hazırlığı yaptıkları iddiasıyla adamlarıyla birlikte yakalanan Abdullah Uçmak, Alaattin Çakıcı ve Bahçelievler katliamı ve Susurluk davası hükümlüsü Haluk Kırcı'nın avukatlığını yapıyordu. Şahin'in yargılandığı davada telefon kayıtları ortaya çıkan Cebesoy'un, Alaattin Çakıcı lehine Yargıtay'da kulis yaptığı yönünde bant kayıtları gazetelerde yer almıştı.
Aynı gün ikinci saldırı
Dün ikinci saldırı haberi Beşiktaş'tan geldi. Ihlamurkuyu Altıntaş Sokak'taki bir nargile kafeye yapılan baskında Menderes Ateş, Ahmet Yalçınkaya ve Talat Yavuz silahla yaralandı. Saldırının, avukat Cebesoy'un öldürüldüğü olayla bağlantılı olabileceği belirtildi. Yaralılardan Talat Yavuz, Şahin'le aynı dava kapsamında tutuksuz yargılanıyordu.
İlk çatışma geçen yıl oldu
Polis, iki saldırı arasında bağlantı olduğu ve saldırıların, İtalya'da öldürülen Hüseyin Saral'ın adamları tarafından gerçekleştirildiği ihtimali üzerinde duruyor. Şahin'le Saral grubu arasındaki gerginlik, geçen yıl Kadıköy'de iki grup arasında alacak-verecek yüzünden çıkan çatışmada Şahin'in adamlarından birinin ağır yaralanmasıyla başladı.
İntikam yemini etmişlerdi
Saral, 2005 başında İtalya'da sokakta öldürüldü. İnfazın, Şahin ve adamları tarafından yapıldığı ileri sürüldü. Şahin, duruşmalarda iddiayı reddetti. Saral'ın cenazesi getirildiğinde havaalanında Saral'ın adamları intikam yemini etmişti. Şahin, nisanda düzenlenen 'Lale Operasyonu' kapsamında Saral'ın öldürülmesi suçundan da yargılanıyor.
Geçen hafta yapılan operasyonlarda da Saral grubunun bir saldırı hazırlığı içinde olduğu ortaya çıkmıştı. Haliç Köprüsü üzerinde MOBESE kameralarının kaydettiği görüntülerden plakasının sahte olduğu anlaşılan bir otomobil takibe alınmış ve Edirnekapı'da durdurulan arabadan üç Kalaşnikof marka uzun namlulu silah, iki tabanca, iki el bombası, uzun namlulu silah ve tabancalara ait yedi adet şarjör ele geçirilmişti.
Olayda yakalanan kişinin bir süre önce Fatih'te öldürülen 'Umut Davası' hükümlüsü, Şahin'in yakın arkadaşı ve aynı zamanda Cebesoy'un müvekkili Muzaffer Dağdeviren için Fatih Camii'nde düzenlenen cenaze törenine katılan Şahin grubu üyelerine yönelik saldırı hazırlığında olduğu belirlendi.
Şahin'in adamlarının resmi
Bu arada Organize Suçlarla Şube Müdürlüğü'nün yürüttüğü başka bir operasyonda da tehdit, yaralama ve kaçırma yöntemiyle yarış atı sahipleri ve at yarışlarıyla ilgilenen işadamlarından para aldıkları ileri sürülen Saral grubundan 13 kişi yakalanmıştı. Aramalarda bir Kalaşnikof, bir Uzi otomatik tabanca, 11 ruhsatsız tabanca ele geçirilmişti. Aramalarda Şahin grubundan olan yedi kişinin fotoğrafları da bulunmuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7587787587780

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.