Mafyanın gözde işkolu

İnsan ticaretinin uyuşturucu gibi geliri oldukça fazla. Ancak cezası son derece az.
Haber: AHMET ŞIK / Arşivi

İSTANBUL - İnsan ticaretinin uyuşturucu gibi geliri oldukça fazla. Ancak cezası son derece az.
Kayıtlara göre 1995-2000 arasında 230 bin 74 kaçak ve 850 kaçakçı yakalandı. İnsan tacirlerinin 701'i Türk, 48'i Iraklı, 19'u İranlı, 14'ü Afgan, 11'i Bangladeşli, 10'u Yunanlı, dokuzu Faslı ve sekizi Pakistanlı çıktı.
Ülkelerindeki baskı, siyasi karışıklık ya da ekonomik zorluklardan Avrupa'ya giderek kurtulmak isteyen, eski Sovyet cumhuriyetleri, Ortadoğu, Asya ve Afrikalı kaçaklar, insan tacirlerine kişi başı 1000 ile 10 bin dolar arasında para ödüyor. Kaçaklar, ülke ekonomisine de külfet getiriyor. Pasaport Kanunu'na muhalefetten yargı önüne çıkarılan kaçaklara 22 milyon lira para cezası veriliyor. Sınır dışı edilmesi gereken kaçakların masrafı ve iaşe bedeli de devletçe karşılanıyor.
Cezası iki ay
Emniyet Genel Müdürlüğü' nün 1999 yılı raporunda, güvenlik güçlerinin yasal boşluklar ve müeyyidelerin yetersizliği nedeniyle insan kaçakçılarıyla mücadelede zorlandığı belirtildi. Rapora göre insan kaçakçılığı tanımının yetersizliği sonucu suç, ancak ülkeye kaçak yollardan girenlere kılavuzluk etme kapsamına sokulabiliyor. Bu suça da iki ay hapis cezası veriliyor. Cezanın altı yıl olması için yasa tasarısı hazırlandı.