Maganda terörü artık durdurulsun


Serseri kurşunlar onlarca aileyi acıya boğuyor

Çözüm değil, teşvik
Her fırsatta sağa sola ateş edenler, her yıl onlarca kişinin ölümüne ya da yaralanmasına yol açarken, bireysel silahlanmayla mücadele yetersiz kalıyor. Vatandaşın umut bağladığı ülkeyi yönetenlerse, düğünlerde ateş açıp birbirlerine silah hediye ediyor.
Ana kucağında...
Ağustos boyunca rastgele ateş yüzünden sekiz kişi öldü, çoğu çocuk 28 kişi yaralandı; ayın son ölümü önceki gün gerçekleşti: Aydın'da, bir çatışmanın ortasında kalan 12 yaşındaki Alev Öner'i annesi yere yatırıp kucağına aldı ama kurtarmayı başaramadı.
Barış Günü'nde...
Eylül de ölümle başladı. Sivil toplum kuruluşları ve siyasiler 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle dün mesajlar yayımlarken, Bursa İnegöl'de sokakta yürüyen 29 yaşındaki Adem Keskin, bir otomobilden rastgele açılan ateş sonucu hayata veda etti.
Haber: DEMET BİLGE ERGÜN / Arşivi
UMAY AKTAŞ SALMAN / Arşivi

BURSA/İSTANBUL - Bursa'nın İnegöl İlçesi'nde önceki gece 01.00 sularında tekel bayiinden bira alıp evine doğru yürüyen 29 yaşındaki Adem Keskin, içinde beş kişinin bulunduğu otomobilden çevreye rastgele açılan ateşle öldü. Satış görevlisi Keskin, güçlükle geri döndüğü bayiden yardım istemeye çalıştıysa da kurtarılamadı.
Dün 'Dünya Barış Günü'ydü... Ama savaşların bitmesi bir yanda, Türkiye bakkala cips almaya gidip geri dönemeyen çocukların, düğünde yüzünde son gülümsemesiyle hayattan kopan genç kızların, alışveriş torbalarıyla dalgın dalgın yürürken kör kurşunla sakat bırakılan teyzelerin memleketi hâlâ. Sadece ağustos ayında magandaların silahlarından çıkan kurşunlar 29 kişiyi yaraladı, sekiz kişinin de ölümüne neden oldu. İnegöl'de 15 boş kovanın ortasında yatan Adem Keskin de 1 Eylül Dünya Barış Günü'nde saat 01.00'de ilk maganda kurbanı oldu.
Artık 'rutin' hale geldiği için medyada bazen, o da küçücük yer bulan magandaların bir aylık faaliyeti şöyle:
4 Ağustos: Taksim'de bir barın güvenlik amiri olan 27 yaşındaki Önder Şenerler, silah sesleri üzerine kapıya çıktı. Başından vuruldu. 15 günlük evliydi.
6 Ağustos: Samsun Çarşamba'da 'düğün ateşi'nde 19 yaşındaki gelin Elif K. ve davetli Tülay K. yaralandı.
7 Ağustos: Gaziantep'te 41 yaşındaki Hatice Aslan, 200 metre ilerideki düğünde sıkılan silahtan çıkan mermiyle öldü.
8 Ağustos: 21 yaşındaki er Yusuf Iğ, Sakarya'da nöbet tutarken serseri kurşunla yaralandı.
9 Ağustos: Hatay Samandağ'da pompalı tüfekle havaya 'kutlama' ateşi açan Yunus B., 12 kişiyi yaraladı.
13 Ağustos: Kütahya Emet'te köy düğününde, 15 yaşındaki kayınbirader pompalı tüfekle havaya ateş açtı, beş kişi yaralandı.
18 Ağustos: Ahmet Ayaz, Trabzon'da fındık toplarken kalbine isabet eden 'serseri' kurşunla öldü. Geride 18 yaşında nikâhsız bir eşle 2.5 yaşında bir çocuk bıraktı.
20 Ağustos: Şanlıurfa Viranşehir'de düğünde havaya ateş açan 47 yaşındaki Mehmet Emin Özkan engel olan Ali Çelebi'yi öldürdü, Hasan Camlı'yı yaraladı. Yine Viranşehir'de damda uyuyan iki çocuk annesi 29 yaşındaki Havva Karakaya da nereden atıldığı belirlenemeyen kurşunun göğsüne isabet etmesiyle öldü.
24 Ağustos: Denizli'de, 16 yaşındaki Mahir Büyükçulhacı cips almak için markete giderken geçen otomobilden açılan ateşle göğsünden vuruldu.
27 Ağustos: Denizli'nin Karaca Köyü'nde, balkonda silahını temizleyen bir kişinin tabancasından çıkıp seken kurşun o sırada yoldan geçmekte olan iki çocuk annesi Emine Horzum'u boynundan yaraladı.
28 Ağustos: Trabzon Vakfıkebir'de Fatma Tanrıkulu, kandil gecesi camide maganda kurşunuyla yaralandı. Gaziantep'te evinin damında uyuyan 10 yaşındaki Seda Kara sol bacağından vuruldu.
29 Ağustos: Trabzon'da bir düğünde Nuray Çakıroğlu kolundan, sekiz aylık bebeği Ezel Irmak karnından yaralandı. Eskişehir'in Çandır Köyü muhtarı Hüseyin Kırıkçı, kazara aza Mehmet Ünal'ı vurdu.
30 Ağustos: Ankara'da içkili bir gazinoda olay çıkaran Cemal Y.'nin elinden silahı almaya çalışan polis memuru Bülent Kaynak öldü. Kaynak'ın mesaisi bitmişti.
31 Ağustos: Adana'da bisikletiyle eve giden 15 yaşındaki Ahmet Aktaş, 16 yaşındaki C.K.'nın bir otomobile açtığı ateşten seken kurşunla yaralandı. Aynı gün Didim ilçesinde de Şebnem Öner, iki çocuğuyla yürürken sokak çatışmasının ortasında kaldı. Çatışmada, kurşunlardan biri anne Öner'in elini sıyırarak 12 yaşındaki kızı Alev'in başına saplandı. Küçük kız öldü. (dha, Radikal)