Magandalar üç hayat kararttı

Yılbaşı kutlamaları sırasında patlayan silahlar üç kişinin ölümüne neden oldu. İzmir'de kaymakam olmaya hazırlanan 28 yaşındaki Çetin Biçer eniştesinin silahından çıkan 'sevinç' kurşunuyla can verdi. Taksim'de üniversite öğrencisi 20 yaşındaki Adem Doğan maganda kurşunu yüzünden bitkisel hayata girdi. Trabzon'da da 47 yaşındaki Ahmet Çakmakoğlu bir kavgayı ayırmak isterken canından oldu.

İSTANBUL / İZMİR / TRABZON - Yılbaşı ve bayram coşkusunun bir arada yaşandığı önceki gece magandalar üç kişinin hayatını kararttı. İzmir'de ailesiyle yılbaşı ve doğum gününü kutlayan 28 yaşındaki Çetin Biçer, eniştesinin silahından çıkan kurşunla yaşamını yitirdi. İstanbul'daysa Taksim'deki kutlamalara katılan 20 yaşındaki üniversitesi öğrencisi Adem Doğan, serseri kurşunun isabet etmesi sonuçu bitkisel hayata girdi. Trabzon'da Ahmet Çakmakoğlu kavga sırasında patlayan silahın kurbanı oldu.
Doğum gününü kutlayamadı
Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu 28 yaşındaki Çetin Biçer'in doğum günü 1 Ocak'tı. En büyük amacı kaymakamlık olan Biçer, geçen yıl girdiği sınavı üç puanla kaybetmesine karşın umutla yeni sınava hazırlanıyordu. Kurban Bayramı, yılbaşı olmasının yanı sıra Biçer ailesi için önceki günün özel bir anlamı vardı. Oğulları Çetin'in doğum günüydü. Çetin bu özel günü kutlamak için Ankara'dan ailesinin İzmir'deki evine geldi. Saat 24.00'e geldiğinde Çetin Biçer, havai fişek gösterisini izlemek için babası Arif Biçer ve eniştesi Kenan Acar'la terasa çıktı. Enişte Acar alkolün de etkisiyle belindeki ruhsatsız tabancasını çıkarıp havaya üç el ateş etti, ardından silahı Çetin'e verdi. Çetin de havaya bir el ateş ettikten sonra tabancayı eniştesine verdi. Tabancada mermi kalmadığını sanan Acar, tetiği çekince silah ateş aldı. Kasığından vurulan Çetin, kaldırıldığı Ege Üniversitesi Hastanesi'nde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Acar ise tutuklandı.
Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) öğrencisi, 20 yaşındaki Adem Doğan, önceki güne Kurban Bayramı heyecanıyla uyandı. Babası Ahmet'le kurbanlarını kesti, annesi Gülseren, kız kardeşi ve akrabalarıyla bayramlaştı. Akşama doğru mahalle arkadaşı Zafer Taşkesen'in evine gitti.
Taksim'e gideceğini gizledi
Bir gün önce Taksim'e gitmeyi istemiş, babası izin vermemişti. Bu yüzden Taksim'e gideceğini babasına söylemedi. Doğan ve arkadaşı Zafer Taşkesen, yeni yılın ilk dakikalarında Mc Donalds'ın yanıdaki Han Restoran'ın önüne geldi. Taşkesen, kalabalığın içinde yanı başındaki Doğan'ın birden yere yığıldığını gördü. Taksim İlkyardım Hastanesi'ne getirilen Doğan, başına isabet eden kurşun beynini tahrip ettiği için bitkisel hayata girdi. Babası Ahmet Doğan, hastane dışında acısını, "Ben oğluma Taksim'e gitme demiştim" diyerek gösterdi.
Geçen yıl da 27 yaşındaki Yıldız Ertaş, yılbaşında havai fişek gösterilerini izlemek için geldiği Taksim'de, Gezi Parkı'ndan Taksim Meydanı'ya yürüdüğü sırada başına isabet eden kurşunla felç olmuştu.
Kavga edenleri ayıracaktı
Trabzon'da arkadaşlarıyla birlikte yeni yılı kutlamak için Boztepe Mahallesi'ndeki 'Boztepe Aile Gazinosu'na giden 47 yaşındaki Ahmet Çakmakoğlu alkolün etkisiyle kavga edenleri ayırmak istedi. Kavga sırasında patlayan tabancadan çıkan kurşun Çakmakoğlu'nun göğsüne isabet etti. Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi'ne kaldırılan Çakmakoğlu yapılar tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Olayla ilgili olarak üç kişi gözaltına alındı. (Radikal, dha)