Magandalara da okutun!

TBMM, yaklaşan 'düğün ve cenaze' mevsimi öncesi önemli bir düzenlemeye imza attı. İçişleri Komisyonu, her yıl çoğu düğün ve asker uğurlamaları sırasında olmak üzere ortalama 700 can alan 'maganda kurşunlarına' karşı...

ANKARA - TBMM, yaklaşan 'düğün ve cenaze' mevsimi öncesi önemli bir düzenlemeye imza attı. İçişleri Komisyonu, her yıl çoğu düğün ve asker uğurlamaları sırasında olmak üzere ortalama 700 can alan 'maganda kurşunlarına' karşı, etkili olabilecek bir tasarı hazırladı. AKP ve CHP'den çok sayıda milletvekilince verilen Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanun'da değişiklik yapılmasına ilişkin yasa teklifleri birleştirilerek dün İçişleri Komisyonu'nda görüşüldü.
Buna göre, siyasi partilerin miting ve kongrelerinde, izinli, izinsiz toplantı ve yürüyüşlerinde, spor salonlarında, kapalı mekânlardaki düğün, nişan, v'de, bar, pavyon, diskotek ve tavernalarda 'taşıma ruhsatlı' bile olsa üzerinde ateşli silah, mermiler, bıçak vb. bulunduranlara altı aydan bir yıla kadar hapis cezası verilecek. Bahsedilen yerlerde ruhsatsız silah ve mermi bulunduranlara öngörülen cezaysa dört yıldan sekiz yıla kadar hapis. Bundan hüküm giyenlere bir daha ruhsat verilmeyecek. Belirtilen yerlerde 'genel güvenliği kasten tehlikeye sokacak eylemlerde bulunanlara' verilecek ceza, üçte bir oranında artırılacak. Açık alanlardaki düğün, nişan vs'de ruhsatlı ruhsatsız silaha ceza verilmesiyle ilgili düzenlemeyse eklenen bir maddeyle tasarıdan çıkarıldı.
Kurusıkıya da kısıtlama
Komisyonda küçük düzenlemelerle gerçek mermi atar hale gelen kurusıkılar da ele alındı. Kabul edilen tasarıya göre 18 yaşından küçüklere ve ateşli silahlarla işlenen suçlarla ilgili bir yıldan fazla hapis cezası alanlara kurusıkı tabanca satılamayacak.