Magandalara özel yasa

Hapis cezası geliyor

TBMM İçişleri Alt Komisyonu magandaları caydırmak için hazırladığı yasa tasarısına son şeklini verdi. Silahla girilmesi yasak yerlerde yasağı delenlere eskiden olduğu gibi para cezası değil, altı aydan sekiz yıla kadar hapis cezası verilmesi kararlaştırıldı.

ANKARA - Sevinçte ve tasada silahıyla konuşan magandanın işi zorlaşıyor. TBMM'de hazırlanan yeni düzenlemeye göre düğün, nişan, sünnet, cenaze, otel, kamping, gece kulübü, disco, pavyon gibi yerlere artık silahla girilemeyecek. Yasaklı yerlere silahla girip de bundan para cezasıyla kurtulanları, artık hapis bekliyor.
Elimizdeki en son veri, ABD'de Ateşli Silahlardan Korunma Merkezi Ajansı'nın araştırmasından: Türkiye'de yılda ortalama 700 kişi maganda kurşunuyla can veriyor. Üstelik fail cezasız kalıyor. Can alan magandaların yüzde 87'si mahkûm olmuyor, aramızda serbestçe dolaşıyor.
Özellikle magandaların açık havaya çıkabildikleri yaz aylarında neredeyse her gün bir yaralama vakası yaşanırken, 'önlem alması' beklenen milletvekillerinin de namlusu havada fotoğrafları yayımlanıyor. Bunun için TBMM İçişleri Komisyonu'nun bünyesinde magandalığı önlemek amacıyla oluşturulan alt komisyon çalışmalarını tamamladı.
Mevcut yasaya göre yasak yerlerde silah bulunduranlara para cezası veriliyor. Ancak alt komisyon, para cezası yerine hapis cezası verilmesini karara bağladı. Buna göre bu tür yerlere ruhsatsız silahla girenler dört yıldan sekiz yıla kadar, taşıma ruhsatlı silahlarıyla girenler altı aydan bir yıla kadar, bulundurma ruhsatlı silahla girenler iki yıldan dört yıla kadar hapisle cezalandırılacak. Bu kişilerin silah ruhsatı hemen iptal edileceği gibi, bir daha da silah ruhsatı verilmeyecek.
Üçte bir oranında ceza artışı
Alt komisyon, kişilerin hayatı, sağlığı veya malvarlığı bakımından tehlikeli olacak biçimde ya da kişilerde korku, kaygı veya paniğe neden olacak tarzda silahla ateş eden kişilere TCK'da öngörülen altı aydan üç yıla kadar hapis cezasının üçte bir oranınında artırılarak uygulanmasına da karar verdi. Buna göre de düğün gibi yasak yerlerde silahla havaya ateş açanlara da ayrıca sekiz aydan dört buçuk yıla kadar hapis cezası uygulanacak.
Yasaya aykırı olarak silah ve mermi bulunduranlara verilen bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası da artırılıyor. Bu suçun cezası dört yıldan sekiz yıla kadar hapis olarak belirlendi.