Magandaya oh olsun

Birbirlerini suçladılar
Adana'da 22 Temmuz tarihinde sokakta çıkan silahlı çatışmada yaralanan bir kişiye yardım etmek isterken, isabet eden bir kurşunla ölen Şükran Şu'nun katil zanlısı beş sanık hakkında ömür boyu hapis cezası istemiyle dava açıldı. Sanıklar polisteki ifadelerinde suçu birbirlerinin üzerine attı.
Yeni TCK sayesinde
Savcının ömür boyu hapis cezası istemesi yeni TCK sayesinde oldu. Eski TCK'da bu tür suçlar 'Dikkatsizlik ve tedbirsizlik' olarak değerlendiriliyor ve 10 yıl hapis isteniyordu. Yeni TCK'daki 'olası kast' maddesi ise zanlılara ağır cezanın önünü açtı.
Haber: NEŞET KARADAĞ / Arşivi

ADANA - Magandalara ağır cezalar getiren yeni Türk Ceza Kanunu (TCK), ilk kez işletildi. Sokakta çıkan silahlı çatışmada yaralanan bir kişiye yardım ederken başına isabet eden kurşunla ölen Şükran Şu'nun katil zanlısı beş sanık hakkında ömür boyu hapis cezası istemiyle dava açıldı.
22 Temmuz'da meydana gelen olayda, Cumali ve Selçuk Andiç kardeşlerle Hayati Üzer, Erkan Akkuş ve Suat Talay arasında kavga çıktı. Dört çocuk annesi Şükran Şu, evinin önünde olan kavgada yaralanan Hakan Ünlükaş'a yardım etmek istedi. Bu sırada taraflar silahlı çatışmaya başladı, kurşunlardan biri de Şu'nun kafasına gelerek ölümüne neden oldu.
Birbirlerini suçladılar
Şu'nun katil zanlılarından Üzer, Akkuş ve Talay tutuklandı, kaçan Andiç kardeşler hakkında ise yakalama emri çıkarıldı. Soruşturmayı tamamlayan savcı Mustafa Öztürk, beş sanık hakkında, yeni Türk Ceza Kanunu'na (TCK) göre, 'silahla olası kast sonucu adam öldürmek, darp ve silahla yaralamaya teşebbüs' suçlarından dava açtı. İddianamede, cinayetin kim tarafından işlendiğinin belirlenemediği belirtilirken, şüphelilerin silahla ateş etmeleri halinde yakın mesafede bulunan Şu'ya isabet edebileceğini bilmeleri gerekeceğinden olası kast sonucu adam öldürmek suçundan birlikte sorumlu oldukları kaydedildi.
3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanacak sanıkların her biri hakkında müebbet hapis cezası istendi. Tutuklu sanıklardan Hayati Üzer, polisteki ifadesinde, Şu'yu Erkan Akkuş'un öldürdüğünü iddia etti. Olaydan 10 gün sonra bir sulama kanalında üç kurşunla yaralı bulunan Akkuş ise, Üzer'i suçlayarak, "Ölen kadının eşi Murat ile konuştuğum için Andiç kardeşler bana düşman olmuştu. Çatışmanın ortasında kalmıştım. Benim silahımı Hayati kullanıyordu. Kadın vurulduktan sonra benim kucağıma düştü. Beni de Murat ile arkadaşları öldürmek istedi" dedi. Oto galerisi işleten Murat Şu da öldürülen eşinin intikamını almak için Andiç kardeşlerin babası Hasan Andiç ve sanıklardan Akkuş'u tabancayla yaralamak suçundan aranıyor.
Yeni TCK cezaları artırdı
Magandalara yönelik cezaların yetersiz olduğu eleştirileri eski TCK döneminde sık sık dile getiriliyordu. Eski TCK'da bu durumda genellikle 'dikkatsizlik ve tedbirsizlik sonucu ölüme sebebiyet vermek' maddesi işletiliyordu. Bu madde de 10 yıla kadar hapis cezası öngörüyordu.
Ancak yeni TCK'da cezalar artırıldı. Buna göre, 'silahla ateş etmek', 'genel güvenliğin tehlikeye sokulması' başlığı altında düzenlendi ve altı aydan üç yıla kadar hapis cezası getirildi. Artık eski yasadan farklı olarak ateş açılması sonucu bir ya da birden fazla kişinin yaralanması veya ölmesi durumunda 'olası kast' maddesi işletiliyor ve sanık hakkında müebbet hapis cezası verilebiliyor.
İÜ Hukuk Fakültesi öğretim üyesi ve yeni TCK hazırlanırken Adalet Alt Komisyonu'nda görev alan Doç. Dr. Adem Sözüer, "Eski kanunda 'kast' ve 'olası kast' tanımlanmamıştı. Böyle olaylarda mahkemeler 'taksirle' yani 'dikkatsizle öldürme maddesini' kullanıyordu. Bu durumda verilen ceza az oluyordu. Yeni kanunda kast ve olası kast tanımlandı. Bu nedenle verilecek cezalar müebbet hapse kadar varabilecek. Bu düzenlemeyle insan hayatının korunması amaçlandı" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7653347653340

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.