'Mağara adamı' 21'inci yüzyıla döndü

'Mağara adamı' 21'inci yüzyıla döndü
'Mağara adamı' 21'inci yüzyıla döndü

Sağlık muayenesinden geçirilen Turan Altundağ, doktorlar izin verirse kömür ocağında çalışacak. Fotoğraf: DURMUş SEVINDiK / dha

ZONGULDAK - Bir türlü iş bulamayınca ‘mağara adamı’ olan Turan Altundağ, durumu basına yansıyınca yardım eli buldu. Zonguldak Belediyesi, bir türlü iş bulamayınca kent merkezine 7 kilometre uzakta bir mağarada yaşamaya başlayan, karnını ormandan topladığı meyvelerle doyurup suyunu da yakındaki dereden içen Altundağ’ı sahiplendi. 47 yaşındaki Altundağ, mağaradan çıkarılıp önce hamama sonra berbere götürüldü. Geceyi otelde geçiren Altundağ, dün de sağlık  kontrolünden geçirildi. “Ben sağlıklıyım” diye ısrar eden Altundağ, sağlığı gerçekten de elverişli bulunursa özel bir kömür ocağında çalışmaya başlayacak.
Diyarbakır’da yufkacılık yaparken iflas edince 1997 yılında evini terk eden Altundağ, 2003’te Zonguldak’a gelip kömür ocaklarında gelip geçici işlerde çalışmaya başlamıştı. Üç ay önce umudu ve tüm parası bitince mağara hayatına geçen Altundağ, “Namus ve şerefimle yaşıyorum. Tek isteğim bir iş” diyordu. (dha)