Mağara geri vermedi

Anamur ilçesindeki Peynirlik Mağarası'na rekor inişi yapan mağaracılardan
İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencisi 23...

İÇEL - Anamur ilçesindeki Peynirlik Mağarası'na rekor inişi yapan mağaracılardan
İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencisi 23 yaşındaki Mehmet Ali Özel'in, selin yaşandığı inişin ilk gecesi boğularak öldüğü anlaşıldı. Ölüm haberi, iki mağaracının beş gün sonra yeryüzüne çıkmasıyla öğrenildi. Ailesinin isteğiyle, Özel'in cesedi çıkarılmayacak, mağara mezarı olacak.
Boğaziçi Üniversitesi Mağaracılık Kulübü (BÜMAK) öncülüğündeki 42 mağaracı, 25 gün önce Çukurpınar Yaylası'nda kamp kurdu. Türkiye'nin en derin mağarasına cumartesi günü Mağaracılık Kulübü Başkanı Hüseyin Kuyumcuoğlu, İtalya'dan gelen kulüp üyesi Süha Yanarbaş, Boğaziçi ve İTÜ'den Hüseyin Demir, Güneri Tuncer, Oğuz Karakuca ve Mehmet Ali Özel, 1400 metre rekoru hedefiyle indi. Ancak aynı gece şiddetli yağış nedeniyle sel suları ve kaya parçaları mağaraya akınca, telefon kabloları arızalandı, kampla haberleşme kesildi. Aynı gece arkadaşlarının durumunu öğrenmek için önce beş haberci mağaraya indi. Pazartesi günü üç haberci ile Kuyumcuoğlu ve Güneri Tuncer çıktı.
Rekor yerine ölüm
Kampta dün 1400 metrelik rekor müjdesi beklenirken, öğle saatlerinde İçel Valiliği ve BÜMAK'ın İstanbul'daki merkezi ile AKUT'a ölüm haberi ulaştı. Saat 16.00'da haberci mağaracılar ile gruptan Demir ile Yanarbaş yeryüzüne çıktı. Demir ve Yanarbaş, Özel'in mağaranın -1250, -1300 metresinde, kendilerinin daha yukarıda bulunduğunu anlattı. Telefon hatları da tahrip olduğu için Özel'le uzun süre görüşemeyince aşağıya inen iki mağaracı, ayakları ipe bağlı durumdaki arkadaşlarının sel sularıyla biriken göletteki cesediyle karşılaştı.
Hüseyin Demir, olayı şöyle anlattı:
"Cumartesi günü 15.00'te 1250 metreye ulaştığımızda sel geldi. Mağarayı su bastı. 5-6 saniyede kendimizi boşluğa atarak sel sularından kurtulduk. Ancak Mehmet Ali uygun pozisyonda değildi. Aşağı kaydı. Sular çekilince durumunu öğrenmek için 50 metre aşağı indiğimizde, ayakları halata asılı, başı su içindeydi."
İçel Valivekili Ruhi Paker de konuyla ilgili olarak, "Cesedi mağaradan çıkarmak çok zor. Ailesinin de mezarının mağara olmasını istediğini öğrendik. Eğer kalırsa,
anısına mağara girişine anı plaketi çakıp, adını verebiliriz" dedi.
Mehmet Ali Özel'in aynı kampta bulunan kardeşi Yunus Emre Özel de, umutla beklediği yaşam haberini alamayınca yıkıldı.