'Mağara otel'e izin çıkmadı

Hasankeyf'teki mağaraların 'apart otel' olarak kullanılması talebine, bölge '1. derecede arkeolojik sit alanı olduğu' gerekçesiyle izin verilmedi.

BATMAN - Hasankeyf'teki mağaraların 'apart otel' olarak kullanılması talebine, bölge '1. derecede arkeolojik sit alanı olduğu' gerekçesiyle izin verilmedi.
Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu üyeleri, Batman Valiliği'nin uzun süredir üzerinde çalışma yaptığı ve ödenek ayırdığı Hasankeyf'teki mağaraların apart otel olarak kullanılması talebi üzerine yaklaşık iki hafta önce Hasankeyf'e gelerek yerinde incelemelerde bulundu. Kurul, bölgenin 1. derecede arkeolojik SİT alanı olması nedeniyle valiliğin otel talebini geri çevirirken, Hasankeyf kalesinde ışıklandırma ve gezi güzergâhı projesine ise izin verdi.
'Turistin ilçeye katkısı yok'
Hasankeyf Belediye Başkanı A. Vahap Kusen, kurulun mağaraların apart otel olarak kullanılmasına izin vermemesi kararından üzüntü duyduklarını belirterek, "İlçenin tamamı sit alanı olduğu için elimiz kolumuz bağlı kalıyor. Mağaraların apart otele dönüştürülememesi, Hasankeyf ve Türk turizmi için büyük bir kayıptır. Turist Hasankeyf'te konaklamalı. Aksi takdirde ilçeye katkısı olmaz" dedi.