Mağarada rekor

Anamur ilçesindeki Peynirlik Mağarası'na inen ve üç gündür haber alınamayınca mahsur kaldıkları sanılan altı üniversiteliden rekor haberi geldi.

İÇEL - Anamur ilçesindeki Peynirlik Mağarası'na inen ve üç gündür haber alınamayınca mahsur kaldıkları sanılan altı üniversiteliden rekor haberi geldi. Gençlerden ikisi dün mağaradan çıktı.
Boğaziçi Üniversitesi Mağaracılık Kolu üyesi altı öğrenciye, kurtarma çalışması
için önceki gün mağaraya inen iki kişinin, arızalanan telefon hattını onarmasıyla
ulaşıldı. Gençler sağlık durumlarının iyi olduğunu, rekor denemesini sürdüreceklerini söyledi. Bugüne kadar 1200 metre derinliğine inilen Peynirlik Mağarası'nda 1375 metreye ulaşarak rekor kıran Hüseyin Demir, Hüseyin Kuyumcuoğlu, Güneri Tuncer, Süha Yararbaş, Oğuz Karacuka ve Mehmet Ali Özel, mağaranın bilinenden daha derin olduğunu ortaya çıkardı.
Gruptan Mağaracılık Kolu Başkanı Hüseyin Kuyumcuoğlu ile Güneri Tuncer dün geri döndü. Kuyumcuoğlu, maceralı son üç günü anlatırken, "Su seviyesinin yükseldiğini gördüğümüzde 400 metrede kamp yapıyorduk. Ancak selin bize olumsuz etkisi olmadı. Şu anda ekibimiz 1300 metre dolayında kamp yapıyor, harita çiziyor" dedi.
Mağarada kalan dağcıların planlandığı gibi çarşamba günü dışarı çıkacakları belirtildi. Bu gelişme üzerine bölgedeki askeri kurtarma ekibi ile sivil savunma ekipleri ayrıldı.
Peynirlik Mağarası'nın girişi, Anamur'un Kuzeybatında Toroslar'daki Çukurpınar Yaylası'nda bulunuyor.
Öğrencilerin uğrağı!
Boğaziçi Üniversitesi Mağara Araştırma Kolu (BÜMAK) 1989'da bulunan mağaraya her yıl düzenli inişler yapıyor. Bulunduğu ilk yıllarda dünyanın derinlik açısından sekizinci mağarası olarak kabul edilen Peynirlik, daha derin olduğu anlaşılınca ikinci derin mağara olarak kabul edilmeye başlandı. Mağaranın giderek soğuyan kademeli inişlerinde, renk cümbüşü içinde doğanın yarattığı göller, şelaleler, cadı kazanları ve sayısız galeri görülüyor.