Mağazadaki hırsızlıktan işyeri sorumlu değil

Bir alışveriş merkezine giden A.M.'nin elbise denediği sırada tezgâhın üzerine koyduğu cüzdanı kayboldu. Cüzdanında yaklaşık 3 bin YTL, 400 avro ve tamire vermek için...

ANKARA - Bir alışveriş merkezine giden A.M.'nin elbise denediği sırada tezgâhın üzerine koyduğu cüzdanı kayboldu. Cüzdanında yaklaşık 3 bin YTL, 400 avro ve tamire vermek için taşıdığı pırlanta bir kolyesi olduğunu söyleyen A.M. mağaza aleyhinde tazminat davası açtı. 8 bin YTL maddi, 2 bin YTL de manevi tazminat talep eden müşterinin bu isteği İstanbul 3. Tüketici Mahkemesi'nce kısmen kabul edildi. Alışveriş merkezi buna itiraz edince, Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, mahkemenin kararını bozdu ve hırsızlık olayından işyerinin sorumlu tutulamayacağına belirtti.
Mağaza sahibinin, herkesin mal güvenliğini koruyamayacağına dikkat çekilen kararda, şöyle denildi: "Bir kişinin zarara kendi kusuruyla sebebiyet vermesi halinde zarara o kişinin kendisinin katlanması gerektiği, genel hukuk ilkelerindendir. Hiç kimse kendi kusurundan yararlanamaz. Davacının olayda ağır kusuru vardır."