Mağdurlara sığınma merkezi

NATO zirvesi için İstanbul'da bulunan liderler birçok ikili konuyu da ele alırken, bu konular arasında mağdurların yüzde 90'ını kadınların oluşturduğu insan kaçakçılığı da vardı.

İSTANBUL - NATO zirvesi için İstanbul'da bulunan liderler birçok ikili konuyu da ele alırken, bu konular arasında mağdurların yüzde 90'ını kadınların oluşturduğu insan kaçakçılığı da vardı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile insan kaçakçılığıyla mücadele eden uluslararası İnsan Kaynağını Geliştirme Vakfı arasında, mağdurlar için sığınma merkezi kurulmasına ilişkin protokol imzalandı. Hilton Oteli'ndeki törene ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell ile birlikte katılan Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, sığınma evi ile insan kaçakçılığı mağdurlarının bir barınağa kavuşacağını belirterek, Türkiye'nin bu konuya büyük önem verdiğini söyledi. Gül, Türkiye'nin insan kaçakçılığı ile mücadelede elinden geleni yaptığını ve uluslararası camianın girişimlerini desteklediğini söyledi. Gül, "Ancak bu mücadele ülkelerin tek başına yapabileceği bir iş değildir. Uluslararası dayanışma gerektirmektedir" dedi.
Powell'dan teşekkür
Sözlerine İstanbul'a, İstanbul halkına ve zirve organizasyonuna övgü dolu ifadelerle başlayan ABD Dışişleri Bakanı Powell da, insan kaçakçılığı ve göç ile mücadelenin ABD'nin politikası olduğunu ifade ederek, hükümetlere her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi.
Konuşmalardan sonra İnsan Kaynağını Geliştirme Vakfı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi arasında sığınma evine ilişkin mutabakat zaptı imzalandı. ABD'nin ünlü sigara firmalarından Philip Morris'in Türkiye temsilciliği de, sığınma evinin ihtiyaçlarında kullanılmak için 45 bin dolarlık bir yardım çeki verdi.