Mahalle dayanışması parkı kurtardı

Mahalle dayanışması parkı kurtardı
Mahalle dayanışması parkı kurtardı

Yeşilköy?ün nefes aldığı yeşil alan Olimpiyat Parkı?na otopark kurulmayacak. FOTOĞRAF: SERKAN OCAK

Haber: SERKAN OCAK / Arşivi

İSTANBUL - Yeşilköylülerin otopark için verdikleri mücadele sonuç getirdi. İstanbul Büşükşehir Belediyesi (İBB), Çınar Otel karşındaki Olimpiyat Parkı’na otopark yapmak fikrinden vazgeçti.
18 Mayıs’ta Yeşilköy Olimpiyat Parkı’na bir gece ansızın konteynerlar yerleştirildi. Belediye çalışanları parkta keşif yaptı ve işçiler konteynerda kalmaya başladı. Semt sakinleri, neler olduğunu anlamakta gecikmedi. Yeşilyurt’un tam ortasında bulunan ve bölge halkının söylediğine göre depremde tek sığınılacak açık alan olan Olimpiyat Parkı’na otopark yapılacaktı. Radikal, bu durumu 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde  ‘Yeşilyurt’un en yeşil yerine otopark yapılmak isteniyor’ başlığıyla sayfalarına taşıdı.
Semt sakinleri, ‘Yeşilköy Uyuma’ ismiyle bir de platform oluşturdu. Platform üyeleri sırayla park içine kurulan masalarda nöbet tutuyor, herhangi bir çalışma başlamasını engellemek için parkta gece de ‘kuş uçurtulmuyordu’. Öfkeli halk, “Otopark için çoluk çocuk herkesin uğrak yeri olan yeşillikler içindeki parktan başka yer bulunamadı mı” diyordu. CHP milletvekili Necla Arat da konuyu TBMM’ye götürmüştü.
Otopark yapımına karşı başlatılan imza kampanyasında 5 bin imza toplandı ve İBB’ye sunuldu. Bölge halkının yoğun mücadelesi ve AKP Bakırköy İlçe Başkanı Mahmut Gürcan’ın da devreye girmesiyle otopark düşüncesi fiilen son buldu. 

‘İkinci dereceden ihtiyaç’
Halkın tepkisini İBB Başkanı Kadir Topbaş’a ilettiğini belirten Gürcan, “Şu anda otopark yapımı durdu. Parka kurulan konteynerler bu hafta kaldırılacak. Ben de o bölgede oturuyorum. Aslında otopark, yeşil alanı muhafaza edilecek şekilde, zemin altına yapılacaktı. Ancak halk yanlış bilgilendirilmiş, alışveriş merkezi olacak diye biliniyor. Çok tepki oldu. Topbaş da, ‘Halka rağmen niye yapalım?’ dedi. Zaten orası ikinci dereceden ihtiyaç bir yerdi” diye konuştu.