Mahallede zikir kavgası

Mahallede zikir kavgası
Mahallede zikir kavgası
Konya'da bir caminin bodrum katını kiralayan üzerlerinde siyah şalvar, yelek, beyaz gömlek ve yeşil takke bulunan Rabbani Tasavvuf Faruki İlim Derneği üyeleri ile mahalle halkı arasında iddiaya göre yatsı namazı sonrası zikir çekerken fazla gürültü yaptıkları gerekçesiyle kavga çıktı.

KONYA - Cami avlusunda başlayan ve sokağa taşan tekmeli, yumruklu kavgada iki kişi yaralandı. Gazetecilerin de görüntülediği kavga polisin müdahalesiyle sona erdi.

Olay, dün saat 22.00 sıralarında merkez Karatay ilçesi Ali Ulvi Kurucu Caddesi üzerindeki Hacı Musa Faydası Çok Camii'nde meydana geldi. Rabbani Tasavvuf Faruki İlim Derneği, caminin bodrum katını 3 yıl önce cami derneğinden kiraladı. Bodrum katını temizleyerek ibadet yeri haline getiren dernek üyeleri, iddiaya göre haftanın üç günü yatsı namazları sonrası zikir çekmeye başladı.

HOPARLÖR KAVGA ÇIKARTTI
Dernek üyeleri, geçtiğimiz Ramazan ayında da ibadet ettikleri yere hoparlör bağlattılar. Mahalle halkı da hoparlörden fazla ses çıkması üzerine dernek üyelerinin camiden çıkmalarını istedi. Geçen pazartesi günü bir grup dernek üyesi, bir market önünde kendilerine tepki gösteren mahalleli ile tekmeli yumruklu kavga etti. Marketin güvenlik kameralarına yansıyan kavga sonrası iki grup ayrıldı. Bu olayın ardından mahalle halkı, dün camiye giderek yatsı namazı sonrası tekrar zikir çekmeye başlayan dernek üyelerine tepki gösterdi. Dernek üyeleri ile mahalle halkı arasında çıkan tartışma kavgaya dönüştü. Cami avlusunda başlayan kavga kısa sürede cami dışına taştı. Gazetecilerin de görüntülediği tekmeli, yumruklu kavgada iki kişi yaralandı. Olay yerine çok sayıda polis sevk edildi. Mahalledeki kadınların da ayırmaya çalıştığı kavga polisin müdahalesiyle sona erdi.TABANCA BULUNDU
Polis, cami bahçesinde yerde bir adet ruhsatsız tabanca ile 2 adet dolu kovan buldu.

Haftanın üç günü hoparlörle zikir yapılması nedeniyle rahatsız olduklarını dile getiren mahalle halkı, kendilerini dinlemeyen dernek üyelerinin tepki gösterince şiddete başvurduğunu belirterek, mahallede bu kişileri istemediklerini söylediler. Kavgaya karışanlar, polis merkezinde ifade verdikten sonra serbest bırakıldı. (Tolga YANIK/DHA)


  ETİKETLER:

  KONYA

  ,

  Ramazan

  ,

  Bodrum

  ,

  Cami

  ,

  kavga

  ,

  güvenlik

  ,

  dolu

  http://www.radikal.com.tr/1149227114922723

  YORUMLAR
  (23 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bu Günlere Nasıl Geldik - Selimserincan

  İnanç özgürlüğü,dinimize inancımıza saygı diye kendilerini mazlum gösterdiler.Köprüyü geçtikten,yani Türkiye'yi cemaatler ülkesi yaptıktan sonra sesleri gür çıkıyor artık.Öyle ki;yalnız ezanlarını kuranlarını değil,zikirlerini bile zorla dinletir oldular.Uyanmazsak,bizi sopa zoruyla camilere götürecekleri günler yakındır.

  YÜZ VERİNCE ASTAR İSTEMEK BUNA DENİR. - m.rozbilen

  Eskisi gibi zikir getirmek suç değil.Ancak ibadet nasıl gizli ve sessiz yapılıyorsa toplu zikir de öyle olmalı.Başkasını rahatsız edecek derecede yapılan ibadet de olsa makbul değildir,hatta günahtır.Yasak değil diye ya da hükümeti kendilerinden sayıp pervasızca hareket etmenin tutar tarafı olamaz ve bu mazur görülemez.Kendilerine karşı çıkan halkı dinsizlikle suçlayacaklarını adım gibi biliyorum.Bunlara yüz verince astar da istiyorlar.Sözüm ona dindar geçiniyorlar.Bunlar islamın yüz karasıdırlar.

  "Tencere Tava Hep Aynı Hava" - hermevsim

  Tencere-tava sesinden rahatsız olan başbakana katılıyorum ama şu 5 vakit yüksek tondan kötü sesli müezzinlerce okunan ezan ve Ramazan ayında gecenin ortasında çalınan davullar konusunda da onun bana katılmasını bekliyorum. Ne demişti kendisi: Milleti rahatsız etmeye ne hakkınız var? Herkes bunları dinlemek zorunda mı?

  Al birini vur diğerine. - eracon

  Tekke ve zaviyeler kapatılmamış mıydı? Biri zikir çeker diğeri bangır bangır hoparlörden günde 5 vakit ezan okur. Başkası yaptığı zaman gelip gürültü ölçümü yapan belediye, şikayet ettiğinde onlara müftülük bakıyor der.

  dini siyasete alet edenler - kizil1984

  bu zihniyetteki insanlar akp nin temelindeki inşaat demirleridir

  bunlar konyanın iyi günleri. - sktk60

  konyada sadrettin konevi gibi muhiddini arabinin talebesi varken mevlana celaleddini rumi varken bunların bıraktığı eserler meydandayken bunlar ne tarikatıymış insanları rahatsız edenlerden tarikatçı olurmu olsa olsa sahtekar olur ama konya eğriyle doğruyu ayırt etmediği müddetçe daha konyanın başına çok kavgalar gelir.

  Konya - Al Capone

  bunlarin Dinle bir ilgisi yok - Resmen Mahaleyi keyiflerine göre rahatsiz etmek - Din'den biktirmak