Mahalleli şikâyet etti, polis 14 yaşındaki kızın nişanını bastı

İZMİR - 14 yaşındaki Ö.K. ile 26 yaşındaki İsmail Korkmaz’ın nişanını, mahalle sakinlerinin şikâyeti üzerine polis bastı. Zorla evlendirildiği yönündeki şikâyetlerin doğru olmadığını savunan Ö.K., “Nişanlımı çok seviyorum. Gerekirse mahkeme kararıyla yaşımı büyütürüm” dedi.
İzmir’in Tire ilçesinde Şehit Ali İhsan Kalmaz İlköğretim Okulu 7’nci sınıf öğrencisi Ö.K. ile Tire Belediyesi’nde işçi olarak çalışan İsmail Korkmaz’ın geçen 13 Ağustos’ta Karacaali semtindeki nişanını, mahalle sakinlerinin şikâyeti üzerine polis bastı. Küçük kızın zorla evlendirildiği iddia edildi. İki ailenin de ifadesine başvuran polis, nişanın zorla yapılmadığını öğrenince mahalleden ayrıldı. Nişanlısını çok sevdiğini ve birlikteliğe iki ailenin de rızası olduğunu anlatan Ö.K., “Polislere evlenmediğimizi, sadece nişan yaptığımızı anlattık. Her şeyin rıza dahilinde olduğunu söyledik. Onlar da anlayışla karşıladı” diye konuştu. 
Nuriye Korkmaz ise gelinin ailesine 2 bin lira başlık parası verdikleri iddiasını yalanladı, “Biz ailesine evlilik hazırlıkları yapsınlar ve evlerine eşya alsınlar diye 2 bin lira verdik. Kesinlikle başlık parası değil.  Üstelik, güzel kız olduğu için çevreden rahatsız eden oluyordu” dedi. (dha)