Mahallelinin fosseptik tepkisi

Mahallelinin fosseptik tepkisi
Mahallelinin fosseptik tepkisi
Balıkesir'in Ayvalık İlçesi'ne bağlı Küçükköy Mahallesi sakinleri, cadde ve sokaklarındaki fosseptik çukurlarının taşmaları nedeniyle başta koku olmak üzere çeşitli sorunlar yaşadıklarını söyleyerek tepki gösterdi.

RADİKAL - Cadde ve sokaklarındaki fosseptik çukurlarının taşmaları nedeniyle koku başta çeşitli sorunlar yaşadıklarını söyleyen bir grup Küçükköy Mahallesi sakini, bugün Balıkesir Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki (BASKİ) Ayvalık Müdürlüğü'ne gitti. Vatandaşlar, BASKİ Ayvalık Şef Vekili Özcan Kaykı ile görüştü. Sorunları içeren 300 imzalı dilekçeyi, Kaykı'ya teslim etti. Alt yapı için plan ve proje çalışmalarının yapıldığını öğrenen grup, kurumdan ayrılıp bahçesinde açıklama yaptı.

Grup adına konuşan mahalle sakini Kazım Gömüç, "Kanalizasyon sistemi kurulup daha önceden kullanılan fosseptikler birçok yerde kaldırıldığı halde bizim bölgemizde alt yapı çalışması başlamadı. Bu yüzden, İzmir yolu oteller bölgesi de bu sisteme bağlandığı halde aynı yolun karşı tarafı olan Yonca 1 Mevkiinde kanalizasyon sistemine hala geçiş yapılamadı.

Ayrıca atık su bedellerimizi ödediğimiz halde dolan fosseptiklerimizi çektirmek için de ayrıca bedel ödemek durumunda kalıyoruz. Bazı yazlıkçılar evlerine gelmediği için çekilemeyen fosseptikler taşıyor, oradan üreyen böcekler çocuklarımızı ısırıyor. Çocuklarımızı yüksek ateş ve kusma titreme şikayetleriyle acillere kaldırmak sorunda kalıyoruz. Yaslılarımızda nefes darlığı ve alerjisi olanlar var, engelli arkadaşlarımız var. Tedbir alınmadığı sürece sağlık sorunlarımız artıyor" dedi.
Tuncel YILMAZ-DHA