Mahallemizin 'psikiyatri ocağı'

Ruh sağlığına yönelik tesisleşmenin son derece düşük kaldığı Türkiye'de önemli bir boşluğu dolduran Manisa'da sıra dışı bir yenilik var. Kentte ruh sağlığı için mahalle arasında bile poliklinik kuruldu.
Haber: ERTAN KORKMAZ / Arşivi

MANİSA - Ruh sağlığına yönelik tesisleşmenin son derece düşük kaldığı Türkiye'de önemli bir boşluğu dolduran Manisa'da sıra dışı bir yenilik var. Kentte ruh sağlığı için mahalle arasında bile poliklinik kuruldu.
Sakarya Mahallesi'nde açılan semt polikliniği, Ege Bölgesi'ndeki birçok ilden hastanın geldiği Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi'nin yükünü hafifletmek üzere tasarlanmış. Tesiste, pratisyen hekimlerin grup terapi ve akupunktur, uzman psikiyatrlar çocuk psikiyatrisi hizmeti veriyor. Poliklinikten şimdilik stresli işlerde çalışan ve çevresiyle iletişim kurmakta güçlük çeken toplam 20 kişi faydalanıyor.
Her hafta buluşarak konuşuyorlar
'Psikodrama üzerinde çalışan Dr. Meral Genç, grup terapisinin insanın günlük sorunlardan sıyrılmasında önemli rol oynadığını belirterek şöyle konuştu: "Grubumuzla her hafta buluşarak çeşitli konularda konuşuyoruz. Grup üyesi, sorununu gruba taşımak isterse olayı psikodrama yöntemiyle grup üyelerinin tamamını kapsayacak şekilde canlandırıyoruz.
Örneğin bir karıkoca kavgasında, kadın hasta, kavga ettiği kocası yerine geçen diğer bir grup üyesiyle kavga anını tekrar yaşıyor. Ya da kocasının yerine geçiyor ve kendisine yapılanları bir başka grup üyesine yansıtıyor. Bu sayede hasta kendini karşısındakinin yerine koyarak olayı daha objektif değerlendirebiliyor. Eşinden boşanmak üzere olan bir kadın hastamız, terapi sonunda eşiyle barıştı ve hamile kaldı."