Mahallenin namusu kime emanet?

'Yıllardır bir yamuğunu görmedik', 'Bir suikaste karışmış olabilir', 'Mahallenin namusundan sorumludur'... Bunlar, Çanakkale'de öğrencilerinin yarıyılda yanıtlanması için evlerine götürdüğü anketteki seçenekler!
Haber: BURAK GEZEN / Arşivi

ÇANAKKALE - 'Yıllardır bir yamuğunu görmedik', 'Bir suikaste karışmış olabilir', 'Mahallenin namusundan sorumludur'... Bunlar, Çanakkale'de öğrencilerinin yarıyılda yanıtlanması için evlerine götürdüğü anketteki seçenekler! Okul müdürünün, öğretmenler arasındaki bir şakadan ibaret olduğunu söylediği anket, soruşturma konusu oldu.
'Komşular yanıtlasın'
Arıburnu İlköğretim Okulu sömestr tatiline girmeden hemen önce, iddiaya göre dördüncü ve beşinci sınıf öğrencilerine karneleriyle birlikte birer anket formu dağıtıldı. Yine iddiaya göre, anketin bir komşu tarafından doldurulması ve ikinci yarıyılda teslim edilmesi istendi.
'Komşu' anketinde öğrencileri şaşkına çeviren şu seçenekler vardı: 'Yıllardır bir yamuğunu görmedik', 'Herhangi bir suikaste karışmış olabilir', 'Evde yüksek sesle müzik dinler', 'Mahallenin namusundan sorumludur', 'Komşuların kızlarına oğlanlarına sarkar', 'İçkisi kumarı yoktur'.
Anket formlarını alan öğrenciler, rahatsız oldukları soruları ailelerine de gösterdi. Bazı aileler anket formlarını komşularına vererek doldurttu, kimileri yırttı attı. Anket, bazı velilerin soruları saçma bularak olaya tepki göstermesi üzerine ortaya çıktı. Bunun üzerine öğretmenler ve okul müdürü olayın şakadan ibaret olduğunu söyledi. Öğretmen G.G., öğretmen M.T.'nin formu kendilerine şaka için hazırladığını anlattı, müdür Can Demir Alp doğruladı:
"Böyle bir anket yapılmadı. Bu, sosyal bilgiler öğretmeni M.T.'nin öğretmen arkadaşlarına yaptığı şakadan ibaret. Şaka niteliğinde bir anket olduğu sorulardan belli. Ama öğrencilere yapılmış bir şaka değil. Öğretmenlerin kendi arasındaki bir şaka. Kimin eline, nereden geçti bilemiyorum. Öğrenci bunu nereden bulduysa bulmuş. Çöpten mi buldu, yoksa fotokopi mi çekti, bilemem."
Ancak 'şaka' da olsa anket için soruşturma açıldı. Çanakkale Milli Eğitim Müdürü Mürsel Yılmaz, "Bir eğitimcinin yapmaması gereken bir olay. Özellikle soruların bazıları kesinlikle kabul edilemez. Örneğin 'suikastçi' ifadesi, 'Mahallenin namusundan sorumludur' ifadesi çok çirkin. Olayla ilgili müfettiş görevlendirdim. Soruşturma başlattım" dedi.