Mahçupyan: AKP'ye kaybettiren üst akıl değil, partinin kendisi

Mahçupyan: AKP'ye kaybettiren üst akıl değil, partinin kendisi
Mahçupyan: AKP'ye kaybettiren üst akıl değil, partinin kendisi
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun bir dönem danışmanlığını da yapan Akşam Gazetesi yazarı Etyen Mahçupyan, "7 Haziran seçimlerinde AKP 9 puan kaybetti. Bunun sorumlusu herhangi bir 'üst akıl' değil. Başarının da başarısızlığın da sorumlusu bizzat partinin kendisidir.Eğer Erdoğan Kürt seçmeni ikincil kılan ve rencide eden bir duruş sergilemese belki de 5 puan HDP'ye gitmeyecekti" diye yazdı.

RADİKAL-Bir dönem Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun danışmanlığını da yapan Akşam Gazetesi yazarı Etyen Mahçupyan, 7 Haziran seçimlerinde AK Parti 'de yaşanan oy kaybının nedenleri kaleme aldı. Oy kaybının nedenleri arasında gösterilen  "üst akıl" söylemini reddeden Mahçupyan 'Özgüven şimdi lazım' başlıklı dünkü yazısında Ak Parti 'ye 7 Haziran seçimlerinde oy kaybettiren nedenleri şöyle yazdı:

'' AKP 'yi destekleyen birçokları da son seçim sonuçlarını bir yenilgi psikolojisi ile karşıladılar ve bu duygudan çıkmanın yolunu bir 'büyük planda' aradılar. Ancak bu tutum ilk başta hoşa gitse de AKP'ye ve Erdoğan'a zarar veriyor. Çünkü bu partinin ve liderinin asıl gücü sahiciliği ve samimiyetinde.

ERDOĞAN'I LİDER YAPAN ÖZELLİK

Toplum içinde AKP'nin tasarruflarından hoşlanmayan, Erdoğan'dan nefret eden çok kişi olabilir. Ama hemen hiçbiri bu yapının ve doğal liderinin gayrı sahici veya gayrı samimi olduğunu inandırıcı bir biçimde öne süremez. Bu niteliklerin zemininde gerçekçilik ve irade var. Samimiyet sadece açıklık anlamına geldiğinde çoğumuzda olabilecek sıradan bir meziyettir. Kişinin kendi çıkarına olduğunu bilmesine rağmen kendi yolundan ayrılmamasını içerdiğinde ise derinde kendisiyle yüzleşen bir iradeyi ifade eder. Erdoğan'ı lider yapan özelliklerden biri bu. Sahicilik ise sadece gördüğümüzde içimizin ısınmasını sağlayan, özünün iyi olduğunu düşündürten bir duruş olarak kaldığında yine çok ender bir olgu sayılmaz. Ama kişinin duygu dünyasını çıplak biçimde sizin önünüze koymasını, bu duygunun içinize işlemesini ve gerçek bir kaygı ile bütünleşmesini ima ederse o kişiyi bir 'köprü', bir kuşatıcı yürek haline getirir. Erdoğan'ı lider yapan bir diğer özellik de budur.
İster kişi ister parti olsun, kendi yanlışını kabul edemeyen birilerinin peşinden ne kadar gidebilirsiniz? Aksine yaptığı yanlışı görüp bunu içselleştirebilen siyasi oluşumlar ve liderler takipçilerini bir sonraki ufka taşıma meşruiyetini de kendiliğinden kazanırlar.


ERDOĞAN KÜRT SEÇMENİ RENCİDE EDEN BİR DURUŞ SERGİLEMESE...

Haziran seçimlerinde AKP 9 puan kaybetti. Bunun sorumlusu herhangi bir 'üst akıl' değil. AKP'nin başarısını istemeyen bir hatta birkaç odak olabilir ve bunda şaşıracak bir şey de yok. Ama başarının da başarısızlığın da sorumlusu bizzat partinin kendisidir. Eğer AKP'nin 5 puanlık Kürt seçmeni tavır değiştirmeseydi belki de HDP barajı geçemeyecekti. Ve de eğer Erdoğan Kürt seçmeni ikincil kılan ve rencide eden bir duruş sergilemese belki de o 5 puan gitmeyecekti. Erdoğan'ın stratejisinin bir anlamı vardı. Ama bir sonucu da oldu ve bu beklenen büyük sonuca hizmet etmedi. Gerçekler basit olduğunda onlardan kaçmanın maliyeti de daha yüksek olur. Çünkü sıradan ve kafası çalışan milyonlarca takipçinize kendilerini aldatmalarını tavsiye edemezsiniz. Bu sizin sahiciliğinize de samimiyetinize de zarar verir. Oysa bu toplumun hem parti hem lider düzeyinde bu özelliklere büyük bir açlığı, ihtiyacı var ve halen bu boşluğu doldurma potansiyeli olan tek parti AKP, lider de Erdoğan.''