Mahçupyan: Hükümet, cemaat polislerini Doğu ve Güneydoğu'ya göndererek risk aldı

Mahçupyan: Hükümet, cemaat polislerini Doğu ve Güneydoğu'ya göndererek risk aldı
Mahçupyan: Hükümet, cemaat polislerini Doğu ve Güneydoğu'ya göndererek risk aldı
Bir dönem Başbakan Davutoğlu'nun Başdanışmanlığını yapan Etyen Mahçupyan, Suruç katliamını değerlendirirken, "Hükümet, tasfiye edilen cemaat polislerinden bazıların Doğu ve Güneydoğu'ya gönderdi. Dolayısıyla ilave bir risk almış oldu" dedi.

RADİKAL - Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun eski Başdanışmanı Etyen Mahçupyan "Emniyet'teki paralel yapı operasyonları"nın Suruç'ta 32 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyla ilişkili olup olmadığı konusundaki bir soru üzerine, bu tasfiyeler ve yer değiştirmelerin "risk yarattığını" söyledi.

17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonları sonrası Emniyet'te cemaat mensubu olduğu öne sürülen polislere yönelik operasyona değinen Mahçupyan, " Hükümet , tasfiye edilen cemaat polislerinden bazıların Doğu ve Güneydoğu 'ya gönderdi. Dolayısıyla ilave bir risk almış oldu" yorumu yaptı.  

CNN Türk'te Şirin Payzın'ın sunduğu "Ne Oluyor" programına katılan Mahçupyan'ın konuyla ilgili açıklamaları şöyle:

"Suruç katliamı, istihbarat zafiyeti hakkında 'hiç yoktur' demememizin zor olduğu bir durum. Bir noktadan sonra bilgi sahibi olmakla 'bu bilgiyi nasıl kullanırız' birbirinden farklılaşıyor. Polislere yönelik operasyon içinde mecburen bazı bilgi sahiplerini de daha az kullanma ve onları daha pasif yerlere doğru verme durumu oldu. Öte yandan garip bir şey de oldu. Onu da açıkça söylemek lazım. Kritik yerlerden uzaklaştırılan birçok cemaat polisi Doğu'ya ve Güneydoğu'ya gönderildi. Dolayısıyla çok daha riskli noktaya gönderilmiş oldu. Ve göndereceğiniz yer kalmayınca bu tür bir riski de belki de ilave olarak almış oldunuz."