Mahir Çayan ve arkadaşları anıldı

Mahir Çayan ve arkadaşları anıldı
Mahir Çayan ve arkadaşları anıldı
Çeşitli illerde düzenlenen yürüyüş ve etkinliklerde, "Kızıldere'nin yakın tarihin simgesel miladı olduğunu belirterek, "Kızıldere'nin karanlıkta kalan gizli tarihi pek bilinmiyor. Açığa çıksın istiyoruz" talebi dile getirildi.

RADİKAL - Tokat’ın Almus İlçesi'ne bağlı eski ismi 'Kızıldere' olan Ataköy Beldesi'nde 43 yıl önce, 1972 yılında çıkan çatışmada yaşamını yitiren Türkiye Halk Kurtuluş Partisi Cephesi (THKP-C) lideri Mahir Çayan ve arkadaşları düzenlene yürüyüşlerle anıldı.

78'liler Girişimi ile sivil toplum örgütü üyesleri, İstiklal Caddesi Galatasaray Lisesi önünde toplanarak, "Kızıldere katliamını unutmayacağız" yazılı pankart açtı. "Devrim şehitleri ölümsüzdür" şeklinde slogan atan grup adına basın açıklaması 78'liler Girişimi başkanı Yunus Bircan yaptı. Bircan açıklamada, Kızıldere'nin yakın tarihin simgesel miladı olduğunu belirterek, "Kızıldere'nin karanlıkta kalan gizli tarihi pek bilinmiyor. Açığa çıksın istiyoruz. Türkiye'yi Kızıldere'ye getiren koşulların ve Kızıldere katliamının hükmünü veren muktedirlerin bilinmesini ve bu muktedirlerin hesap vermesini istiyoruz" dedi.

KIZILDERE’DE YÜRÜYÜŞ

Mahir Çayan ve arkadaşları için Kızıldere’de bir yürüyüş düzenlendi. Anma programına katılmak için farklı illerden otobüs ve minibüslerle gelen yaklaşık 600 kişi Ataköy Beldesi girişinde jandarma ekipleri tarafından durduruldu. Çok sayıda askerin güvenlik önlemi aldığı anma programına katılan grup, kimlik kontrolü ve üst araması yapıldıktan sonra grup döviz ve pankart açıp sloganlar atarak 3 kilometre uzaklıkta bulunan Mahir Çayan ve arkadaşlarının güvenlik güçleriyle çatışmaya girdiği evin önüne gitti. Gruptakiler sırayla çatışmanın yaşandığı evi gezdi.

Anma töreninde konuşan TAYAD Üyesi Ahmet Kulaksız, şöyle dedi: “30 Mart Kızıldere olayının yıldönümü ve her yıl olduğu gibi geleneksel olarak Türkiye’nin her yerinden gelen bir çok insan burada hayatını kaybeden devrimcileri anmak için toplanıyor. Bu toplantının burada yapılması bizim için anlamlıdır. Çünkü katliamın yapıldığı yerde, katliamı lanetlemek ve katliamda hayatını kaybedenleri sahiplenmenin daha anlamlı olduğunu düşünüyoruz.”
Grubun anma programı devam ederken, her hangi bir olay meydana gelmemesi için çok sayıda askerin görevlendirildiği görüldü.

ÖĞRENCİLER UNUTMADI

Akdeniz Üniversitesi’nde (AÜ) okuyan bir grup öğrenci de, Mahir Çayan ve arkadaşlarını andı. AÜ Yemekhane Binası önünde toplanan 15 kişilik öğrenci grubu, 30 Mart 1972 tarihinde Tokat’ın Niksar İlçesi’ne bağlı Kızıldere Köyü’nde askerle girdiği çatışmada öldürülen Mahir Çayan ve arkadaşlarının resimlerinin bulunduğu pankartı taşıdı.

Olbia Çarşısı’na kadar yürüyen grup ‘Mahir Çayan ölmedi’ sloganları attı. Grup adına yapılan açıklamada “Mahir Çayan ve arkadaşlarını 43 yıl sonra yeniden anıyoruz. Kızıldere direnişi unutulmayacak” denildi. Öğrenciler sloganlar ve alkışlar eşliğinde dağıldı.
DHA