Mahkeme: AOÇ'ye AK Saray yapılması Atatürk'ün vasiyetinin ihlali sayılmaz

Mahkeme: AOÇ'ye AK Saray yapılması Atatürk'ün vasiyetinin ihlali sayılmaz
Mahkeme: AOÇ'ye AK Saray yapılması Atatürk'ün vasiyetinin ihlali sayılmaz
Mahkeme, 'Atatürk Orman Çiftliği arazisine Ak Saray inşa edilerek Atatürk'ün vasiyetinin ihlal edildiği' iddiasıyla açılan davanın reddine karar verdi.

RADİKAL - Ankara 26. Asliye Hukuk Mahkemesi, ' Atatürk Orman Çiftliği arazisine Ak Saray inşa edilmesi suretiyle Atatürk'ün vasiyetinin ihlal edildiği' iddiasıyla açılan davanın reddine karar verdi. Duruşmaya, davacı odaların temsilcileri, müdahillik talebinde bulunanlar ile Başbakanlık, Maliye Bakanlığı, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve tarafların avukatları katıldı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi avukatı Mehmet Ali Alan, Medeni Kanun gereği davanın husumetten reddini talep etti. Davalıların ve müdahillerin davada menfaatleri bulunmadığını belirten Alan, "Eda davası açılacak hallerde tespit davası açılamaz, Medeni Kanun'un 499 ve Borçlar Kanun'un 243. maddesine göre ölüme bağlı tasarrufun iptali veya tasarrufu istenir. Ayrıca Ankapark'ta yine amacına uygun olarak gezi, eğlence ve dinlenme yeri olarak yapılmıştır" dedi. Maliye Bakanlığı avukatı ise malik olmadıkları için Bakanlığa husumet yöneltilemeyeceğini ve davanın reddini istediklerini belirtti.Davacı Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, davada taraf olmak için Atatürk'ün yakını olmaya gerek olmadığını kaydetti.

Tezcan Karakuş Candan, "Tüm Türk halkı olarak bize emanet edildi, hepimiz bundan zarar görüyoruz. Ankapark denilen yer, ticari bir alandır ve bugün orada Cumhuriyetin belleği katledilmektedir. Burada hepimiz mağduruz" dedi. Hakim Asuman Ada Şahin, davanın reddine karar verdiğini belirterek, "Davanın reddine karar veriyoruz. Anayasa Mahkemesi'nin kişi bakımından yetkisizlik nedeniyle verdiği emsal kararı var. Atatürk'ün vasiyetine hepimiz sahip çıkmak zorundayız" diye konuştu.

MAHKEMENİN KARARI

 Mahkeme, Anayasa Mahkemesi'nin 2006 yılındaki AOÇ'de plan yapma yetkisinin devrine ilişkin kanun maddesinin itirazen görüldüğü davadaki kararı gerekçe göstererek davanın reddine karar verdi.

MİMARLAR ODASI'NDAN TEPKİ

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, dava sonucuna ilişkin olarak "Atatürk Orman Çiftliği davamızda vasiyeti ihlalde mahkeme ret kararı verdi. Cumhurbaşkanı; Saray'da mahkeme kararını uygulamayacağını, oturacağını söylüyor. Melih Gökçek, mahkeme kararına rağmen Ankapark'ı ticari demir yığınına çeviriyor. Böyle hukuk tanımazlık ve ardından 4. duruşmada aniden verilen bu ret kararı ile hukuka olan inancımız sarsılıyor" dedi.

"DAVANIN YARGITAY'DAN DÖNECEĞİNE OLAN İNANCIMIZ TAMDIR"

Ankara Adliyesi önünde açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Candan, dava sonucunu değerlendirerek "Atatürk'ün vasiyetine sahip çıkmamız için Atatürk'ün çocuğu olmamıza gerek yok. Bu normal bir vasiyet davası değildir. Bu anlayıştan Türkiye Cumhuriyeti de mağdurdur. Hepimiz de mağduruz. Atatürk Orman Çiftliği bu ülkenin kurucusu tarafından bize emanet edilmiştir. Atatürk Orman Çiftliği'ndeki talanın, Saray'ın, Ankapark'ın peşini bırakmayacağız. Talan sürecine ortak olan herkes yargı önünde hesap verecek. Davanın Yargıtay'dan döneceğine olan inancımız tamdır. Bu dava bitmez" diye konuştu.

"REDDEDİLEN, DEMOKRASİDİR"

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi'nden yapılan açıklamaya göre Candan, açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "Umutlarımızı kıramazlar. AOÇ düşlerimizi yok edemezler. AOÇ, ağaçların dalından meyvesini yiyeceğimiz, gölgesinde serinleyeceğimiz, ağaçların altında oturup soluklanacağımız, özgürlüğün ve demokrasinin alanı olacak. Biz de bunu göreceğiz. Varlıklarını, cübbelerini, temsiliyetlerini cumhuriyete borçlu olanlar bilmelidir ki reddettikleri bu dava ile reddedilen, çocuklarımızın geleceğidir, özgürlüktür, demokrasidir." (dha, AA)