Mahkeme: Ayasofya cami değildir

Mahkeme: Ayasofya cami değildir
Mahkeme: Ayasofya cami değildir
Mahkeme, Ayasof-ya'nın 'cami olmadığına' karar verdi. Fatih'in 'mülkü' olduğu gerekçesiyle camiye çevrilen yapıyla ilgili son kararı Danıştay verecek.

Trabzon İdare Mahkemesi, Ayasofya Müzesi’nin camiye çevrilmesi ve ibadete açılmasına ilişkin işlemin iptali için açılan davayı, “Müzenin camiye çevrilmesine ilişkin tesis edilen bir işlemin mevcut bulunmadığı anlaşılmaktadır” gerekçesi ile reddetti.
Trabzon’daki Ayasofya Kilisesi, Fatih Sultan Mehmet’in 1461’de Trabzon’u fethinin ardından camiye dönüştürüldü. Yıllar sonra, 1961’de restorasyon çalışmasının ardından 1961’de müze olarak hizmet vermeye başladı. “Bu yapı Fatih Sultan Mehmet Vakfı’na aittir” diyen Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün açtığı dava 2012 yılında sonuçlandı ve Ayasofya Müzesi geçen yıl Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne devredildi. Devrin ardından ‘Ayasofya Camisi’ olarak kayıtlara geçen yapı, çeşitli işlemlerin ardından ibadete hazır hale getirildi.

Freskler perdelerle kapatıldı

Fresklerin asma tavan ve özel perdelerle kapatıldığı Ayasofya’da geçen 28 Haziran’da ilk kez namaz kılındı, temmuz başında da ilk cuma namazıyla resmen ibadete açıldı. Diyanet İşleri’nin de imam da görevlendirdiği Ayasofya’da namaz saatleri dışında turistler belirli bölümlerden tavan fresklerini görme şansı elde edebiliyor. Mimarlar Odası Trabzon Şubesi, Trabzon Sanat Evi Derneği, Ayasofyalılar Güzelleştirme, Koruma ve Yardımlaşma Derneği, Trabzon İli ve İlçeleri Eğitim , Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı ile Fethi Yılmaz ve Zeki Batar, Trabzon İdare Mahkemesi’ne başvurarak, Ayasofya Müzesi’nin camiye çevrilmesine ilişkin işlemin iptalini istedi.
Trabzon İdare Mahkemesi, 20 Eylül ’de davayı karara bağladı. Kararda “Trabzon Ayasofya Müzesi’nin camiye çevrilmesine ilişkin tesis edilen bir işlemin mevcut bulunmadığı anlaşılmakta, kesin ve yürütülmesi zorunlu bir işlem bulunmadığından davanın reddi sonuç ve kanaatine ulaşılmıştır. Açıklanan nedenle davanın incelenmeksizin reddine” ifadesi kullanıldı. Davayla ilgili son kararı Danıştay verecek.


  http://www.radikal.com.tr/115823711582372

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  - momentum

  Mimarlar Odası, Sanat Evi, Eğitim-Kültür Vakfı falan... Tabii bilimle sanatla haşır-neşir, aydınlanmış insanlar bunlar. Böyle 70'li yıllarda, sol retorik, biz beyaz çoraplı kırolara bakıp, hep ikisini birden anardı: bilim ve sanat. Nedir abi bu? Bilmiyorum, ama iyi bir şey herhalde. Bilim ve sanat. Ayrıca niye ikisinin birbirine bağlanması gerekiyor, aralarındaki bağ ne? Bu sahte, total, sonradan görme söylemdeki "bilim" Server Tanilli'den, "sanat" da Grup Yorum'dan ibaretmiş, sonra anladık. İkisinin (bilim ve sanatın) bir araya geldiği yerde de cami olmuyor tabii. Hele ki Osmanlı faşistlerinin Rum'lardan aldığı bir eski kilisede. Sanat Evi gereğini yapmış, müteşekkiriz. Kendilerini Trabzon çarşısında düzenledikleri "Rönesans müziğinin tek sesli eğilimleri", "Doğu ve Batı makamları arasında ortak kullanılabilirlik özellikleri: örnek Rast ve Sol Majör" gibi halka açık panellerinden tanıyoruz. Sağolsunlar varolsunlar, ne diyelim, şu kültürsüz, cami dolu dünyamıza renk katıyorlar, Mimarlar Odası ile beraber, hep okumuş adamlar.

  ? - likapa

  trabzonda da mı başı mimarlar odası çekiyor ne kadar ilginç.mimarlar odası türkiyenin ve müslüman milletin lehine hiçbir girişimi olmuş mudur tarihte.