@ismailsaymaz

Mahkeme: Başından vurdu ama nişan almamıştı!

Mahkeme: Başından vurdu ama nişan almamıştı!
Mahkeme: Başından vurdu ama nişan almamıştı!

Sanık polis kovalamaca sırasında yere düştüğünü ve bu sırada elinin tetiğe değdiğini savunuyordu.

Mahkeme dur ihtarına uymayan 21 yaşındaki genci başından ve omzundan vuran polisin nişan almış olduğuna dair kanıt bulamadı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL -  Aydın’da, kaçmakta olan Mahir Zorbey Demirkaya’yı arkasından ateş edip öldüren polis Murat Saylam’ı iki yıl iki ay hapis cezası veren 1. Ağır Ceza Mahkemesi, gerekçeli kararını açıkladı. Mahkeme , attığı üç kurşundan ikisini Demirkaya’nın başına ve omzuna isabet ettiren Saylam’ın öldürme kastıyla nişan alıp ateş etmediğini ve “kafa kısmını hedef aldığına dair bir delil bulunmadığını” savundu.

'Yere düştüm' dedi

Mahkeme, Saylam’ın işlediği cinayet için “kanun aykırı değil fakat kanunun çizdiği sınırın dışında” diye yorum yaparken, polisin “Yere düştüm, istemeden ateş ettim” savunmasına itibar etmediği halde cinayette kullanılan silah, kendisine iade edildi.


Kanunu dışında ama aykırı değil
Aydın 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin açıkladığı gerekçeli kararda, polis Murat Saylam’ın yakalamak için maktulün arkasından koştuğu, “Dur” ihtarında bulunduğunu, havaya birkaç el ateş ettiği, merdivenlerden koşarak indiği sırada düştüğü, “maktulü başka türlü yakalamayacağını anlayarak üç el ateş ettiği, atışlardan ikisinin başına ve omzuna isabet ettiği” vurgulandı. Polis Vazife ve Salahiyetleri Kanunu’na göre polis kaçan sanığı yakalamak için ancak yaralayacak ölçüde silah kullanmasına izin verildiği anımsatıldı. Saylam’ın öldürmeye amacıyla ateş etmediği kaydedilerek, şöyle denildi:

“Maktulün kaçakta ısrar göstermesi üzerine sanık onu yaralayıp yakalanmasını sağlamak için ateş etmiştir. Ancak sanığın kovalamaca sırasında ve düştüğü yerden, nişan almaya fırsat bulamadan ateş etmiş olduğu, maktulün kafa kısmını hedef alarak ateş ettiğine dair delil bulunmadığı, bu şekilde atış olsa dahi maktulün mobil bir hedef olduğu, düz kaçış seyri izlemediği, kasten öldürmediği...”

Kararda, bu cinayete “Sanığın eylemi kanunun tayin ettiği sınırı tecavüz olup kanuna aykırı değildir” şeklinde bir yorum getirilerek, suçun kasten değil, taksirle işlendiği ifade edildi. Saylam’ın “Yere düşerken elimin yere vurması üzerine istemsiz ateş ettim” şeklindeki savunmasına ilişkin de, “Meydana gelen yaraların yeri ve mahiyeti, atış sayısı, Adli Tıp’tan alınan ‘Silahın düşme sırasında dengenin bozulması ve kendiliğinden ateş almasının mümkün olmadığına, tetiğe en az iki kez kuvvet uygulanmış olduğuna’ ilişkin rapor dikkate alındığında bu savunmaya itibar edilmemiştir” denildi. Böyle olduğu halde, cinayette kullanılan silah, dört fişek ve bir şarjörün karar kesinleştikten sonra polise iadesine hükmedildi.


Savcı 20 yıl istemişti
Aydın’da yaşayan 21 yaşındaki Mahir Zorbey Demirkaya, 4 Mart 2012‘de asker kaçağı olduğu iddiasıyla kaçarken polis Murat Saylam’ın açtığı ateş sonucu ölmüştü. Kurşunlardan biri Demirkaya’nın kafasına, ikincisi omzuna gelmişti. Saylam dengesini kaybederek düştüğünü ve elindeki silahın istem dışı ateş aldığını savundu. Hakkında, “olası kastla adam öldürme’ iddiasıyla dava açıldı. İlk duruşmada serbest kaldı. Aydın 1. Ağır Ceza Mahkemesi, dosyayı Adli Tıp Kurumu’na gönderdi. ATK, “Atışların düşme sırasında dengenin bozulması ve düşme sonrası kontrolsüz olarak silahın kendiliğinden ateş almasının mümkün olmadığı, en az iki kez tetiğe kuvvet uygulamış olduğu oybirliğiyle mütalaa olunur” dedi. Savcı Ragıp Ali Metin de dosyada bulunmayan yeni bir kamera görüntüsüne ulaştı. Bu kayda istinaden Savcı Metin, “Sanığın düşmesinden sonra maktulün koşmaya devam ettiği, yakalayamayacağını anladığı maktulün arkasından üç el ateş ettiğini” söyledi ve “kasten adam öldürme”den en az 20 yıla kadar hapis cezası verilmesini istedi. Mahkeme ise 6 Haziran’da açıkladığı kararında, Saylam’a “taksirle adam öldürmeye sebebiyet vermek”ten iki yıl iki ay 20 gün ceza verdi.

'Sendeledim' savunması böyle çöktü


  http://www.radikal.com.tr/114215111421515

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  polis ne zaman silah kullanabilir ?!!! - harmankordon

  Her kacana mermi sikamaz kanuna gore ! Ortada hayati bir tehlike vardir ,kacak silahlidir vs. Asker kacagina ates edemez ,baska bir resmi isinde tekrar yakalanir Asker kacagi ! Yada sahte rapor alir ,AMA OLDURULMESI GEREKMEZ !!! Bu arada Hakime hic kimse soylememis herhalde NISAN ALMA EGITIMININ bedenin ust kismi ve bas dahil resimler uzerinde yapildigini ,anlasilan hic film de seyretmemis savci ve hakim !!! 3 kursundan ikisi Kafasindan ve Omuzundan girmis ,bunu yapabilene Takdir belgesi veriliyor Askerde. YUUUHHHH, Aman mahkemeye dusmeyelim Magdur olarak Turkiye de

  O Zaman Polislere gerek yok,herkes suç işlesin kaçsın. - yakamoz42

  O zaman polislere gerek yok,lüzumsuz adamlar,suç işleyen ,adam öldüren tecavüzcüler hep kaçsın.

  kaç tane - aharasa

  son zamanlarda polisin elinde silahı olmayan, arkası dönük kaçan kişileri en hayati yerlerinden vurduğu, öldürdüğü haberlerinden kaç tane okuduk hatırlamıyorum. hepsinde de polis ya kayıp düşüyor, ya ayağı takılıyor ya da eline taş geliyor. ifadeler tam bir komedi. görüntüler bu ifadeleri hiç bir zaman doğrulamadı. polisler emniyetin hiç bir kademsinde öldürmemek lazım suçluysa yakalamak lazım zihniyeti yok. tüm polisler sanki kendilerine verilen silahın işe yarayacağı anın hayaliyle yanıp tutuşuyorlar. onları anladık ama yargı da böyle yapan polisi korursa bu ölümlerin de arkasının geleceği yok. polis yargı elele silahsız suçsuz insanlar kefene!

  Her zamanki kıvırmalar. - brandywine06

  Türkiye'de devlet her şeydir. Vatandaş hiçbir şey! Polis de burada devlet adına ateş ettiğinden korunuyor. Nişan almamışmış. Daha büyük suç değil mi nişan almadan öylesine ateş etmek? Başka birini de vurabilirdi. Ayrıca nişan almadan ateş edince, durdurmak için yaralamak amaçlı ateş etme hakkını yanlış bir biçimde kullanmış olmuyor mu? Tam aksine, yaralamak için nişan alması gerekmez mi? Ama bu sorular bu ülkede boş sorulardır. Aslolan devletin vatandaşa karşı korunmasıdır. Demokrasilerde tam tersiymiş, vatandaş devlete karşı korunurmuş. Ona daha çooook var burada. 47 yaşındayım, ben görmem.

  tck madde 85 - naslan1940

  "Taksirle öldürme (1) Taksirle bir insanın ölümüne neden olan kişi, iki yıldan altı yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır." denirken ceza kırpıla kırpıla nasıl 2 aya kadar düşmüş onu pek anlayamadım.